Polski Portal Morski
Aktualności

Stopień Wodny Przegalina zyskał nowe, wielowymiarowe oblicze

Remont dwóch śluz i infrastruktury towarzyszącej zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska i okolic. Górne wrota Śluzy Południowej, będące jednocześnie wrotami przeciwpowodziowymi, zabezpieczają region Żuław Wiślanych przed wielkimi wodami Wisły.

Stopień w Przegalinie jest jedynym takim obiektem na drodze wodnej Wisły Gdańskiej, który umożliwia żeglugę rzeką Martwą Wisłą, stanowiącą część międzynarodowej drogi wodnej E40 Dlatego inwestycja ta jest też odpowiedzią na oczekiwania środowiska żeglugowego. Renowacja zabytkowej Śluzy Północnej z XIX wieku pozwoli na utworzenie na jej terenie placówki turystyczno-edukacyjnej, co wpłynie na umacnianie dziedzictwa historyczno-kulturowego Pomorza

– Państwo dba o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców. Duże ukłony dla pracowników Wód Polskich i załóg lodołamaczy. Podziękowania kieruję do projektantów inżynierów i wykonawcy prac – podkreślił Wiceminister Infrastruktury Grzegorz Witkowski.

– Stopień Wodny Przegalina jest bardzo ważnym, wielofunkcyjnym obiektem hydrotechnicznym, zarówno jeżeli chodzi o ochronę przeciwpowodziową jak i poprawę warunków żeglugowych na tym odcinku Wisły. Ostatnio nasza flota lodołamaczy wzbogaciła się o 8 nowych jednostek, z których 4 stacjonują w Przegalinie – powiedział Zastępca Prezes Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś.

Koszt przebudowy Stopnia Wodnego Przegalina wyniósł ok. 65 mln zł. To największe z pięciu zadań realizowanych w ramach projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” o wartości 130 mln zł, dofinansowanego w 85% ze środków unijnych.

Źródło: Wody Polskie

Zobacz podobne

Tajemnice piątego patrolu ORP Orzeł

BS

Baltic Pipe jak przebiegają postępy prac

BS

Wody Polskie zwiększają ochronę przeciwpowodziową Doliny Maciejowickiej

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie