Polski Portal Morski
Aktualności

W Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. trwa przeładunek rur do Baltic Pipe

W Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. z jednostki m/v Pacific Nexus trwa rozładunek 17 000 ton rur, które posłużą do realizacji projektu Baltic Pipe. Jest to pierwszy z dwóch statków planowanych z tym ładunkiem. Łącznie będzie to 33 000 ton.

Rury są przeznaczone na stworzenie 80  kilometrowego odcinka (z szacowanego całkowitego 274 km Baltic Pipe, czyli podmorskiego gazociągu, który będzie przebiegał przez duńskie, polskie i norweskie obszary morskie)  strategicznego projektu infrastrukturalnego, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim.

– 21 marca rozpoczęliśmy rozładunek jednostki Pacific Nexus, która przypłynęła z Grecji. Do rozładunku mamy  17 tysięcy ton rur. Mają długość 16 m i średnicę 1 m. Powstanie z nich 80 km odcinek Baltic Pipe, którego łączna długość to 274 km.  Ładunek jest bardzo delikatny i wymaga dużej uwagi podczas jego przeładunku na samochody, tak aby w stanie nienaruszonym mógł trafić do naszych klientów – mówi Alicja Serkowska – kierownik ds. handlowych, Port Gdański Eksploatacja S.A.

Partnerem Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A. jest polski przedstawiciel grupy Hecksher Lineragencies: Hecksher Polska sp. z o.o., która zajmuje się transportem i spedycją morską oraz lądową towarów na całym świecie.

Inwestycja Baltic Pipe umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.

Źródło/fot.: Port Gdański Eksploatacja S.A.

Zobacz podobne

V Forum i 15-lecie kierunku geodezja i kartografia na PM

PL

Projekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pn. „MS Piłsudski – badanie strat wojennych” zakwalifikował się do programu MKiDN

PL

Odbudowa jazów na terenie Zarządu Zlewni w Nysie w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych dla rolnictwa

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie