Polski Portal Morski
Aktualności

Akcja napowietrzania jeziora Dąbie skuterami wodnymi

Motorowodniacy rozpoczęli akcję natleniania jeziora Dąbie m.in. na skuterach wodnych. We wtorek wypłynęli na akwen, aby „pobudzić wodę do życia”. – Pomysł jest reakcją na to, co dzieje się wokół naszego regionu, jeżeli chodzi o wodę, Odrę, jezioro Dąbie i kanały. Postanowiliśmy coś zrobić zamiast siedzieć i patrzeć przed siebie – powiedział we wtorek prezes klubu Moto Jet Ski Szczecin Krzysztof Pankiewicz.

Zaznaczył, że głównym celem jest „pobudzić wodę do życia” przy użyciu skuterów wodnych i łódek motorowodnych.

– Zaczynamy przy słynnym betonowcu, będziemy się starali poruszyć, wzburzyć jak największy obszar jeziora Dąbie, żeby dotlenić całe jezioro albo przynajmniej jak największą część akwenu – mówił Pankiewicz. Wyjaśnił, że skuter wodny w ciągu kilku sekund miesza metr sześcienny wody. Także inne jednostki mają tak ustawione parametry, aby wzburzyć jej jak najwięcej.

Wskazał, że akcja najprawdopodobniej nie będzie jednorazowa – motorowodniacy chcą ją ponawiać dopóki będzie to konieczne. – Udział może wziąć każdy, kto ma motorówkę, skuter wodny, coś, co ma śrubę, kręci i robi zawieruchę – powiedział Pankiewicz.

Zapewnił, że akcja będzie się odbywać zgodnie z zasadami zachowania na wodzie, z szacunkiem dla innych użytkowników akwenu. Dodał, że motorowodniacy otrzymali pozwolenie na pływanie po jeziorze, nie będą natomiast wpływać na Odrę. –Mamy świadomość, że to jest kropla w morzu potrzeb, ale lepiej drążyć taką kroplą niż nie robić nic – powiedział.

W akcji wziął udział m.in. zawodnik H20 Szczecin, wielokrotny medalista Polski, Europy i świata w sportach motorowodnych Marcin Zieliński. – Na tej wodzie się wychowałem, na niej stawiałem pierwsze kroki, jeśli chodzi o sport motorowodny, i czuję się w obowiązku, żeby tu dzisiaj być – powiedział.

Po kryzysie związanym ze śnięciem ryb w Odrze nastąpił kolejny – brak tlenu w wodzie, szczególnie w okolicach Szczecina. Ma to związek przede wszystkim z pogodą, brakiem wiatru, deszczu i wysokimi temperaturami.

W siedmiu lokalizacjach pracuje we wtorek 31 pomp do natleniania wody z zasobów Państwowej Straży Pożarnej i Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Źródło/fot.: PAP

Zobacz podobne

Prof. A. Chwalba: Wisła miała decydujący wpływ na polskie losy

JK

„Biały szkwał” na Resku Przymorskim. To były ćwiczenia WOT, WOPR, strażaków i policji

JJ

Wody Polskie dołączają do projektu Blue Valley

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie