Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Rozpoczęcie badań dna pod budowę Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia

3 maja 2022 rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego na obszarze planowanej budowy pirsu zewnętrznego portu Gdynia. Po realizacji badań ferromagnetycznych, ruszą geologiczne.

Jednostka prowadząca badania rozpoczęła pracę 3 maja i sprawdza dno w okolicy wejścia do portu. W pierwszej kolejności wykonywane są badania ferromagnetyczne. Kiedy pierwsze z nich zostaną zrealizowane, ruszą badania geologiczne.

Oznacza to, że budowa usytuowanego na sztucznym pirsie Portu Zewnętrznego – jednej z największych inwestycji w całej historii gdyńskiego portu – wchodzi w kolejną fazę planowania. Przypomnijmy, że wniosek o wydanie decyzji złożono w styczniu tego roku, a wcześniej przeanalizowano m.in. to, jak utworzenie nowego „lądu” wpłynie na morską faunę, ptactwo i przepływ wód w całej Zatoce Puckiej, lokalne obszary Natura 2000 czy przemieszczanie się tzw. osadów dennych. Naukowcy zajmujący się tematem wzięli pod uwagę też klify i kamienne rafy, które możemy podziwiać w gdyńskim Orłowie. Inwentaryzacja środowiskowa objęła nawet 154 hektary lądu w pobliżu portu.

Inwentaryzacją zajmował się zespół naukowy z Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem prof. zw. dr hab. Włodzimierza Meissnera oraz dr hab. Mariusza Sapoty, profesora UG. Badania prowadzono we współpracy m.in. z Urzędem Morskim w Gdyni. Decyzja wydana przez RDOŚ odnosi się właśnie do wcześniejszego opracowania przygotowanego przez naukowców i wskazuje, jak powinna być wykonana inwestycja, aby jej wpływ na środowisko naturalne był jak najmniejszy.

– Jest to niezmiernie ważna dla nas informacja, gdyż uzyskanie tego dokumentu jest znaczącym krokiem milowym w całym procesie planowania i przyszłej budowy Portu Zewnętrznego, czyli projektu który zapewni funkcjonowanie i rozwój Portu Gdynia na najbliższe 100 lat – powiedział dla intermodalnews.p lMaciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Portu Gdynia.

O Porcie Zewnętrznym

Przypomnijmy, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia jeszcze w 2020 roku uruchomił procedurę na wybór partnera prywatnego dla projektu „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”. W lutym poinformowano, że wpłynęły 4 wnioski o dopuszczenie do postępowania w formie tzw. dialogu konkurencyjnego. Zainteresowane współpracą przy budowie nowego pirsu w Gdyni były zagraniczne podmioty z Francji, Wielkiej Brytanii i Filipin oraz jedna spółka z Polski.

Zgodnie z założeniami, nowy pirs zewnętrzny w gdyńskim porcie będzie przedłużeniem mola Węglowego i ma umożliwić zawijanie statków kontenerowych o długości ponad 400 metrów i zanurzeniu sięgającym do 16 metrów. To największe jednostki, jakie mogą wpłynąć na Morze Bałtyckie (tzw. baltimaksy). Pierwotnie przewidywana roczna zdolność przeładunkowa terminalu to 2,5 mln TEU (jednostek pojemności równoważnych objętości kontenera o długości 20 stóp), czyli około 25 mln ton ładunków.

Elementem Portu Zewnętrznego będzie też nowy układ komunikacyjny (drogowy oraz kolejowy). W trakcie tworzenia raportu oddziaływania na środowisko zadecydowano o zmianie wcześniej planowanego kształtu pirsu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasu.

Port Gdynia dzięki tej wycenianej wstępnie na ponad 4 miliardy złotych inwestycji – jednemu z najkosztowniejszych zadań w całej swojej historii – ma stać się istotnym elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.

Źródło: Port Gdynia Fot.: Port Gdynia

Zobacz podobne

USA/ Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

BS

To już 2. dostawa LNG we wrześniu i 38. w tym roku do Terminalu w Świnoujściu

KM

Pomorskie: W środę neutralizacja niewybuchów z czasów II wojny światowej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie