Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Postęp prac przy budowie tunelu w Świnoujściu

Postępują prace nad tunelem do Świnoujścia. Nowy film publikuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki produkcji możemy przejechać wirtualnie cały tunel od wyspy Wolin na Uznam. Według deklaracji wykonawcy, tunelem do Świnoujścia powinniśmy pojechać jeszcze przed startem sezonu letniego w 2023 roku. Inwestycja kosztuje 900 milionów złotych.

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce położone na 44 wyspach, z których największe zamieszkane to Uznam i Wolin. Obecnie jedynym połączeniem pomiędzy nimi są przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych. Budowa podziemnego tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, ma rozwiązać te problemy i skomunikować miasto z resztą Polski.

Tunel pod Świną – najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce

Zasadnicze prace przy drążeniu tunelu w Świnoujściu zakończyły się we wrześniu 2021 roku. Według świnoujskiego magistratu będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce: 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM; z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 r. Droga między wyspą Wolin a wyspą Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m.

Przeprawa pod Świną ma być rozwiązaniem problemów komunikacyjnych mieszkańców Świnoujścia i turystów. Połączenie między wyspami Wolin i Uznam (na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska) zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, co wiąże się często z długim oczekiwaniem na prom.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym szczeciński oddział GDDKiA. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak.

Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

Źródło: PAP Fot.: UM Świnoujście / mat. filmowy GDDKiA

Zobacz podobne

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

AB

Piotr Naimski: za 10 lat zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. rocznie

KM

Uczestnicy Dakaru zajęli drugie miejsce w regatach żeglarskich Loro Piana

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie