Polski Portal Morski
Aktualności

Zmarł „rektor rektorów”, „kapitan kapitanów”. Na wieczną wachtę odszedł Aleksander Walczak

Nie żyje prof. dr kpt. ż.w. Aleksander H. Walczak, wieloletni rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, dziekan Wydziału Nawigacyjnego WSM, doktor honoris causa Akademii Morskiej w Szczecinie (2022) i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (2015). Środowisko akademickie straciło jednego ze swoich najznakomitszych przedstawicieli, wychowawcę wielu pokoleń.

– Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Profesora Aleksandra Walczaka, który był wieloletnim Rektorem naszej uczelni, wspaniałym nauczycielem i wychowawcą studentów wielu pokoleń, również mojego. To on zatrudniał mnie w ówczesnej Wyższej Szkole Morskiej, to przy nim rozwijałem się zawodowo i naukowo. Profesor był osobą, która nas kształtowała, z którą mieliśmy kontakt zarówno zawodowy, jak i w relacji mistrz-uczeń. – mówi JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

Profesor Aleksander Walczak odznaczał się niezwykłą otwartością na ludzi, był towarzyszem studentów w ich drodze po wiedzę, motywował do rozwoju, podsuwał rozwiązania. Autorytet, który dał się lubić – tak wspominają prof. Walczaka jego wychowankowie.

– Pana Profesora zapamiętam jako pogodnego, zawsze uśmiechniętego, życzliwego nauczyciela akademickiego, który zawsze miał czas dla studentów, doktorantów, pracowników. Starał się dla każdego znaleźć czas i rozwiązywać nasze problemy. Był człowiekiem niezwykle otwartym, ciekawym nowych rozwiązań, koncepcji. Był mistrzem pracy zespołowej. – wspomina JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

– W swojej pracy i życiu zawsze kierował się zasadą, że „autorytet człowieka zdobywa się wiedzą i umiejętnością współżycia z ludźmi”. Wyżej cenił ludzi otwartych niż popierających każdy pomysł przełożonego. Był nauczycielem, ale równocześnie starszym „bratem” dla swoich wychowanków. Profesorze, odszedłeś na wieczna wachtę, ale w naszej pamięci dalej pozostaniesz „Rektorem rektorów” i „Kapitanem kapitanów”. – mówi dziekan Wydziału Nawigacyjnego Paweł Zalewski.

Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi śp. Profesora. Jego dorobek naukowy i dziedzictwo intelektualne wskazują nam drogi rozwoju, dają inspirację i zachętę do pracy na rzecz polskiego środowiska morskiego i akademickiego.

PJ

Zobacz podobne

Bloomberg: Gazprom planuje 1 października uruchomić gazociąg Nord Stream 2

JJ

Ukończenie przebudowy nabrzeża w gdyńskim porcie

KM

 Rusza remont kanału Łuczańskiego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie