Polski Portal Morski
Aktualności

Zmarł „rektor rektorów”, „kapitan kapitanów”. Na wieczną wachtę odszedł Aleksander Walczak

Nie żyje prof. dr kpt. ż.w. Aleksander H. Walczak, wieloletni rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, dziekan Wydziału Nawigacyjnego WSM, doktor honoris causa Akademii Morskiej w Szczecinie (2022) i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (2015). Środowisko akademickie straciło jednego ze swoich najznakomitszych przedstawicieli, wychowawcę wielu pokoleń.

– Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Profesora Aleksandra Walczaka, który był wieloletnim Rektorem naszej uczelni, wspaniałym nauczycielem i wychowawcą studentów wielu pokoleń, również mojego. To on zatrudniał mnie w ówczesnej Wyższej Szkole Morskiej, to przy nim rozwijałem się zawodowo i naukowo. Profesor był osobą, która nas kształtowała, z którą mieliśmy kontakt zarówno zawodowy, jak i w relacji mistrz-uczeń. – mówi JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

Profesor Aleksander Walczak odznaczał się niezwykłą otwartością na ludzi, był towarzyszem studentów w ich drodze po wiedzę, motywował do rozwoju, podsuwał rozwiązania. Autorytet, który dał się lubić – tak wspominają prof. Walczaka jego wychowankowie.

– Pana Profesora zapamiętam jako pogodnego, zawsze uśmiechniętego, życzliwego nauczyciela akademickiego, który zawsze miał czas dla studentów, doktorantów, pracowników. Starał się dla każdego znaleźć czas i rozwiązywać nasze problemy. Był człowiekiem niezwykle otwartym, ciekawym nowych rozwiązań, koncepcji. Był mistrzem pracy zespołowej. – wspomina JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

– W swojej pracy i życiu zawsze kierował się zasadą, że „autorytet człowieka zdobywa się wiedzą i umiejętnością współżycia z ludźmi”. Wyżej cenił ludzi otwartych niż popierających każdy pomysł przełożonego. Był nauczycielem, ale równocześnie starszym „bratem” dla swoich wychowanków. Profesorze, odszedłeś na wieczna wachtę, ale w naszej pamięci dalej pozostaniesz „Rektorem rektorów” i „Kapitanem kapitanów”. – mówi dziekan Wydziału Nawigacyjnego Paweł Zalewski.

Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi śp. Profesora. Jego dorobek naukowy i dziedzictwo intelektualne wskazują nam drogi rozwoju, dają inspirację i zachętę do pracy na rzecz polskiego środowiska morskiego i akademickiego.

PJ

Zobacz podobne

Inwestycje w Grupie Orlen mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski

KM

Morska Agencja Gdynia wynajęła ponad 21 tys. mkw. powierzchni w kompleksie CTPark Gdańsk Port

AB

Ćwiczenia REP 2022 czyli drony w NATO

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie