Polski Portal Morski
Fot. Adam Guz/KPRM
Aktualności Bezpieczeństwo

Premier: wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2

Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę; wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą.

Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji z szefem słoweńskiego rządu, że gazociąg Nord Stream 2 to temat, który w Europie cały czas jest „raną” i „należy załatwić go tak, aby solidarność europejska nie ucierpiała”.

„Pojawiają się głosy z Niemiec, że nie ma różnicy między molekułą gazu płynącą przez Nord Stream 1 czy Nord Stream 2 w przyszłości – oby nie – a molekułą gazu płynącą przez Ukrainę, Białoruś, Polskę czy Turcję. Otóż jest ogromna różnica. Może nie ma różnicy w składzie chemicznym, ale jest różnica polityczna, społeczna i dla bezpieczeństwa Europy” – wskazywał premier Morawiecki.

Podkreślił, że „Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy”. „Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu” – apelował.

Mateusz Morawiecki apelował też o solidarność w kwestii Bałkanów Zachodnich. „Tutaj również toczą się rozmowy i chcemy, żeby one były kontynuowane. To jest coś, co dla dokończenia procesu integracji Unii Europejskiej, dla zapewnienia fundamentów bezpieczeństwa – także w obszarach zabezpieczenia się przed wielkimi falami migracji… My chcemy bronić kultury europejskiej. Musimy bronić kultury europejskiej” – mówił premier.

Zaznaczył, że przede wszystkim chce bronić kulturę polską „przed wpływami, których my, Polacy, możemy sobie nie życzyć”. „Dlatego zabezpieczenie zewnętrznych granic uważamy za tak fundamentalne” – dodał.

źródło Pap

Zobacz podobne

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego na półmetku

KM

Powstają pierwsze metry tunelu pod Świną

AB

Gróbarczyk: w ciągu dwóch miesięcy specustawa dot. ochrony wód

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie