Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Listopad rozpoczynamy od 47. w tym roku dostawy gazu do Terminalu LNG w Świnoujściu

Dziś w Świnoujściu odebrano kolejną dostawę LNG dla PGNiG. Gazowcem BW MAGNOLIA dotarł do Polski 195. ładunek o wolumenie ok. 93 mln m3 gazu ziemnego (po regazyfikacji). Dzisiejsza dostawa pochodzi z Trynidadu i Tobago.

W związku z kryzysem na europejskim rynku gazu PGNiG konsekwentnie zwiększa import skroplonego gazu ziemnego. Ładunki gazu dostarczane drogą morską pozwalają rozpocząć zatłaczanie magazynów gazu jeszcze w trakcie sezonu grzewczego, by potem umożliwić dalsze gromadzenie zapasów i zaspokajanie potrzeb odbiorców pomimo wstrzymania dostaw do Polski z kierunku wschodniego.

Od początku 2022 r. terminal LNG w Świnoujściu dysponuje mocami regazyfikacji umożliwiającymi import 6,2 mld m3 gazu ziemnego rocznie. PGNiG ma zarezerwowaną pełną przepustowość gazoportu. Ponadto spółka korzysta z terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie, gdzie od maja tego roku przyjęła już cztery ładunki skroplonego gazu ziemnego. Po uruchomieniu gazociągu Polska-Litwa, LNG odbierane w Kłajpedzie, po regazyfikacji, jest przesyłane do Polski.

Źródło: PGNiG Fot.: Aukevisser

Zobacz podobne

Baltic Pipe jest już nagazowany

KM

PGE Baltica o bazie operacyjno-serwisowej do obsługi morskich farm wiatrowych

PL

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie