Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Pierwszy wodorociąg w Polsce

W najbliższym czasie Polska Spółka Gazownictwa uruchomi projekt badawczy, w ramach którego będzie poddawać badaniom wpływ różnych mieszanek gazów na istniejące sieci, co pozwoli na realne oszacowanie możliwości przesyłowych przez nie biometanu i wodoru. PSG szykuje się też do budowy pierwszego w Polsce wodorociągu.

Sieć eksploatowana przez PSG jest bardzo rozległa – to ponad 200 tys. km gazociągów zbudowanych w różnych latach, a tym samym w różnych technologiach. Według badań Energy Safety Research Institute do metanu można dodać nawet 30 proc. wodoru bez większych problemów. Czy na Pomorzu będzie transportowany wodór przy wykorzystaniu istniejącej sieci gazu ziemnego?

Jeśli chodzi o transport wodoru siecią w całej Polsce, spółka zwraca uwagę na dwa elementy. Po pierwsze, obecnie brakuje podmiotów, które mogłyby dostarczać wodór do przesyłu sieciami dystrybucyjnymi. Wydaje się również, że – przynajmniej w pierwszej fazie rozwoju rynku – producenci wodoru będą korzystać z gazociągów służących do przesyłu czystego wodoru. Po drugie warto podkreślić, że wodór jest dużo mniejszą cząsteczką niż cząsteczka gazu.

Z testów, które robiliśmy, jasno wyszło, że wodór nie tylko „ucieka” z części naszej sieci przez uszczelnienia i łączniki, ale również może przenikać do struktury materiałów części naszych rur, zwiększając prawdopodobieństwo awarii sieci – wyjaśniają przedstawiciele PSG.

Jeśli chodzi o biometan, to może on być przyjmowany do istniejącej sieci.l

źródło http://www.biznes.trojmiasto.pl / fot. PGNiG

Zobacz podobne

Ogłoszono plan połączenia Lotosu i Orlenu

BS

Oficerowie Marynarki Wojennej wyznaczeni na nowe stanowiska

BS

USA: Rząd zatwierdził 300 mln dolarów na Fundusz Trójmorza

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie