Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Polskie porty awansowały na 4. miejsce w zestawieniu najlepszych krajów partnerskich Niemiec

Port w Hamburgu odnotował spadek o 4,3 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

W tym samym okresie przeładunki kontenerów morskich z Polską wzrosły o 38,5 proc. do 237 tys. TEU. Oznacza to, że Polska awansowała z 8. miejsca na 4. miejsce w zestawieniu 10 najlepszych krajów partnerskich Hamburga, a wśród nich znalazła się także Finlandia ze wzrostem o 32,7 proc. na 7. miejsce. Na liście tradycyjnie przodują Chiny (1,9 mln TEU, -1,2 proc.). Stany Zjednoczone Ameryki uplasowały się na drugim miejscu.

Przeładunki towarów masowych spadły we wzmiankowanym okresie o 7,4 proc. do 27,5 mln ton. Przy przeładunkach kontenerów 6,3 mln TEU port w Hamburgu odnotował spadek 2,7 proc. Wzrosły natomiast konwencjonalne przeładunki drobnicowe. W Hamburgu przeładowano ich przeszło 1,1 mln ton co odpowiada wzrostowi o 19,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jak tłumaczą władze portu, wpływ na wyniki z trzech kwartałów 2022 r. miały m.in. zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, które również doprowadziły do długich korków w ruchu morskim poza Hamburgiem, co spowodowało spadek obrotów. 

Zgodnie z wieloletnim trendem, w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy spadła liczba kontenerowców w porcie w Hamburgu. W sumie było to o 7,4 proc. mniej niż przed rokiem. Jednak trendowi temu przeciwstawiło się więcej statków Megamax (5,5 proc.) o pojemności od 18 000 do 24 000 TEU . 

W omawianym okresie przeładunki z Rosją spadły o 67,7 proc. do 80 000 TEU. 

źrodło mat. prasowy/ fot. Port w Hamburgu

Zobacz podobne

Atakuje was „Piorun”… Historia zatopienia „Bismarcka”

AB

Dwa niezidentyfikowane statki miały przebywać w pobliżu Nord Stream 2 na krótko przed uszkodzeniem gazociągu

KM

Rosja/ Statek rybacki z 19-osobową załogą zatonął na Morzu Barentsa

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie