Polski Portal Morski
Aktualności

Za 68 mln zł wyremontowany zostanie Kanał Giżycki

Budowa nowych umocnień oraz infrastruktury niezbędnej dla żeglarzy i usunięcie naniesionego materiału złożą się na remont Kanału Giżyckiego na Mazurach. Koszt prac wynosi blisko 68 mln zł. Ich zakończenie planowane jest na koniec 2023 roku – podały w piątek Wody Polskie.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało umowę na przebudowę i umocnienie drogi wodnej szlaku głównego Pisz – Węgorzewo – poinformowała PAP w piątek Emilia Stasińska z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Remont Kanału Giżyckiego jest jednym z elementów projektu dotyczącego budowy i przebudowy infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich.

Remont Kanału Giżyckiego obejmie budowę umocnień brzegowych, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału w rozstawie co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu.

Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału, polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości kanału – 1,6 m.

Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany.

Ze względów bezpieczeństwa na czas realizacji prac remontowo–budowlanych Kanał Giżycki zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej. Szczegółowe informacje będą udostępnione w komunikatach nawigacyjnych.

Całkowity koszt remontu wynosi blisko 68 mln złotych. Planowany termin zakończenia prac został wyznaczony na koniec listopada 2023 roku – podały Wody Polskie.

Kanał Giżycki to kolejny mazurski kanał, który będzie wyremontowany przy wsparciu funduszy europejskich. Wcześniej wyremontowano kanały: Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Kontynuowane są prace modernizacyjne kanałów: Szymońskiego i Węgorzewskiego, rzeki Węgorapy, a także stopnia wodnego w Karwiku, który jest jedną z głównych budowli piętrzących decydujących o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Wyremontowana zostanie również śluza Guzianka I.

Łączna wartość wszystkich inwestycji w regionie to ponad 300 mln zł, zaś dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 mln zł.

Źródło: PAP Fot.: Ł. Węglewski

Zobacz podobne

Sasin: Zamierzamy rozliczyć Gazprom z decyzji o odcięciu dostaw gazu Polsce

KM

Jedyna pamiątka po Klasztorze Staromiejskim w Budzistowie?

KM

Sejm/ Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie