Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Pomorze Zachodnie, a Odnawialne Źródła Energii

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska – Szczecin leży nad morzem”.

Czy Szczecin wykorzystuje swoją portową charakterystykę do wdrażania rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii?

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście już od lat w swej strategii rozwoju ma plany modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek oraz obsługę projektów offshore wind.

We współpracy ze spółką Orlen Neptun na terenie ZMPSiŚ S.A. powstaje terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych o całkowitej powierzchni około 30ha. Zdolność operacyjna powstającego terminalu to 160-170 turbin rocznie. Przygotowany jest nowy projekt ZMPSiŚ S.A. pn.: Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej – etap II, który umożliwi montaż dwóch projektów farm wiatrowych realizowanych m.in. na polskim Bałtyku. Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności dostosowania infrastruktury portowej do wyzwań najbliższej dekady, związanych z realizacją wielkoskalowych przedsięwzięć inwestycyjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. W czerwcu 2023 r. projekt został zgłoszony do opracowywanej  przez MFiPR rewizji Krajowego Programu Odbudowy (KPO), w ramach wsparcia z komponentu REPowerEU, z okresem realizacji do końca 2026 roku.

Ponadto w szczecińskim porcie powstanie również nowoczesna fabryka do produkcji elementów wież wiatrowych na wydzierżawionych firmie Windar Polska sp. z o.o. terenów położonych na Ostrowie Grabowskim.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jak i Pomorze Zachodnie idą z duchem czasu jeśli chodzi o energetykę. W tak trudnych czasach, pełych: kryzysów ekonomicznych, napiętej sytuacji gospodarczej oraz wojny za naszą wschodnią granicą dywersyfikacja dostaw energii jest bardzo ważną gałęzią naszej gospodarki, a przede wszystkim gwarantem naszego bezpieczeństwa.

Zobacz podobne

GK PGNiG: solidne wyniki mimo trudnych warunków rynkowych

KM

Porozumienie dot. pomorskiego partnerstwa na rzecz umiejętności w ramach EU PACT FOR SKILLS

PL

Terminal promowy w Świnoujściu gotowy jeszcze w tym roku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie