Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Technologie

Korzystanie z mocy słońca do oczyszczania wody

Od 2010 roku ONZ uznaje dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych za podstawowe prawo człowieka. Blisko trzy miliony osób umiera na świecie każdego dnia z powodu chorób wywołanych zanieczyszczoną wodą, a najbardziej narażone są dzieci. W świecie, w którym ludność potrafi żyć bez dostępu do wody pitnej, system HELIO ma być rozwiązaniem.

Ponad dwa tysiące lat temu, Arystoteles wspominał o pomyśle wykorzystania energii słonecznej do odparowywania i oczyszczania wody. HELIO, to mała kula, która jest w stanie wyprodukować wodę pitną w procesie prostej destylacji, stanowiącą zapotrzebowanie dla 5 osób, przy założeniu, że na każdą z nich przypadają 2 litry wody pitnej na dzień (czyli łącznie 10 litrów). Największym wyróżnieniem dla tego rozwiązania jest fakt, iż kula została wykonana w 100 procentach z materiałów pochodzących z recyklingu.

Jak działa HELIO?
Kula przedzielona jest na pół specjalną tacą. W górnej części umieszcza się zanieczyszczoną wodę. Następnie w procesie destylacji, przy wykorzystaniu promieni słonecznych, sól, bakterie i inne substancje, jakie były w wodzie pozostają na tacy, a czysta woda wpływa po ściankach do niższej sfery jako woda pitna.

Koszt takiej kuli to blisko 5000 euro. System Helio jest prosty w montażu i demontażu, bez problemu poradzą sobie z nim dwie osoby. Waga systemu to około 80-100 kg.

Do tej pory w projekt Helio zainwestowano około 800 000 euro, w tym połowa pochodzi ze środków Unii Europejskiej, a druga połowa od francuskiej firmy Marine Tech. 20 zbiorników oddano ludności żyjącej na południu Madagaskaru, gdzie jest największe zapotrzebowanie na wodę pitną i życie w obliczu głodu.

źródło: artykuł własny na podstawie euronews / fot. euronews

Zobacz podobne

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream rozpocznie badania zniszczonych gazociągów

BS

157. dostawa skroplonego gazu dla PGNiG 

KM

Pod nadzorem PRS powstanie kolejny hotel pływający po Nilu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie