Od 2010 roku ONZ uznaje dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych za podstawowe prawo człowieka. Blisko trzy miliony osób umiera na świecie każdego dnia z powodu chorób wywołanych zanieczyszczoną wodą, a najbardziej narażone są dzieci. W świecie, w którym ludność potrafi żyć bez dostępu do wody pitnej, system HELIO ma być rozwiązaniem.
Ponad dwa tysiące lat temu, Arystoteles wspominał o pomyśle wykorzystania energii słonecznej do odparowywania i oczyszczania wody. HELIO, to mała kula, która jest w stanie wyprodukować wodę pitną w procesie prostej destylacji, stanowiącą zapotrzebowanie dla 5 osób, przy założeniu, że na każdą z nich przypadają 2 litry wody pitnej na dzień (czyli łącznie 10 litrów). Największym wyróżnieniem dla tego rozwiązania jest fakt, iż kula została wykonana w 100 procentach z materiałów pochodzących z recyklingu.
Jak działa HELIO?
Kula przedzielona jest na pół specjalną tacą. W górnej części umieszcza się zanieczyszczoną wodę. Następnie w procesie destylacji, przy wykorzystaniu promieni słonecznych, sól, bakterie i inne substancje, jakie były w wodzie pozostają na tacy, a czysta woda wpływa po ściankach do niższej sfery jako woda pitna.
Koszt takiej kuli to blisko 5000 euro. System Helio jest prosty w montażu i demontażu, bez problemu poradzą sobie z nim dwie osoby. Waga systemu to około 80-100 kg.
Do tej pory w projekt Helio zainwestowano około 800 000 euro, w tym połowa pochodzi ze środków Unii Europejskiej, a druga połowa od francuskiej firmy Marine Tech. 20 zbiorników oddano ludności żyjącej na południu Madagaskaru, gdzie jest największe zapotrzebowanie na wodę pitną i życie w obliczu głodu.
źródło: artykuł własny na podstawie euronews / fot. euronews