Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty Ważne

Transport ponadgabarytowych elementów Kompleksu Olefin III w porcie Gdańsk

Transport ponadnormatywnych elementów instalacji z płockiego nabrzeża Wisły na plac budowy Kompleksu Olefin PKN ORLEN w Płocku rozpoczął się w styczniu i potrwa do końca marca 2023 roku.

W połowie lutego do Port Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do PKN ORLEN petrochemii w Płocku.

Pływający pod banderą Antigui i Barbudy 152-metrowy Grietje przetransportował do Gdańska kolejną część elementów do budowy Kompleksu Olefin III. Statek przypłynął z okolic Szanghaju.Elementy rozładowane w Porcie Gdańsk zostały następnie załadowane na barki i pokonały 400 kilometrów w górę Wisły w drodze do Płocka. Kolejny statek planowany jest w połowie marca. Z kolei w kwietniu spodziewany jest transport największych elementów:

„Pod koniec kwietnia planowany jest transport największych elementów, które mają wymiar dłuższy niż boisko do gry w piłkę nożną i mierzą ok. 120 metrów i 9 metrów szerokości, czyli porównywalne są do wymiarów średnicy koła na środku boiska piłkarskiego, oraz wadze sięgającej 850 ton” – podkreślił PKN Orlen.

PKN ORLEN rozbudowuje Kompleks Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. To kluczowy projekt w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii i największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Na inwestycji Kompleksu Olefin, której wartość szacowana jest na 13,5 mld zł skorzysta nie tylko Grupa ORLEN, ale także Płock i okoliczne gminy.

źródło Port Gdańsk, media/ fot. / mat. filmowy Port Gdańsk

Zobacz podobne

Polskie okręty podwodne zwane Malutkimi

BS

Podpisano umowę na projekt przebudowy Mostu Siennickiego w Gdańsku

JJ

 Węgry nadal blokują nałożenie embarga na rosyjską ropę

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie