Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty Ważne

Transport ponadgabarytowych elementów Kompleksu Olefin III w porcie Gdańsk

Transport ponadnormatywnych elementów instalacji z płockiego nabrzeża Wisły na plac budowy Kompleksu Olefin PKN ORLEN w Płocku rozpoczął się w styczniu i potrwa do końca marca 2023 roku.

W połowie lutego do Port Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do PKN ORLEN petrochemii w Płocku.

Pływający pod banderą Antigui i Barbudy 152-metrowy Grietje przetransportował do Gdańska kolejną część elementów do budowy Kompleksu Olefin III. Statek przypłynął z okolic Szanghaju.Elementy rozładowane w Porcie Gdańsk zostały następnie załadowane na barki i pokonały 400 kilometrów w górę Wisły w drodze do Płocka. Kolejny statek planowany jest w połowie marca. Z kolei w kwietniu spodziewany jest transport największych elementów:

„Pod koniec kwietnia planowany jest transport największych elementów, które mają wymiar dłuższy niż boisko do gry w piłkę nożną i mierzą ok. 120 metrów i 9 metrów szerokości, czyli porównywalne są do wymiarów średnicy koła na środku boiska piłkarskiego, oraz wadze sięgającej 850 ton” – podkreślił PKN Orlen.

PKN ORLEN rozbudowuje Kompleks Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. To kluczowy projekt w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii i największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Na inwestycji Kompleksu Olefin, której wartość szacowana jest na 13,5 mld zł skorzysta nie tylko Grupa ORLEN, ale także Płock i okoliczne gminy.

źródło Port Gdańsk, media/ fot. / mat. filmowy Port Gdańsk

Zobacz podobne

Manifest Lipcowy przełomem w polskiej historii masowców

BS

Zysk netto Grupy PGE w I półroczu wyniósł 2,72 mld zł

BS

Terminal promowy w Świnoujściu gotowy jeszcze w tym roku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie