Polski Portal Morski
Aktualności

PSG ukończyła budowę gazociągu – Białystok zabezpieczony energetycznie

W powiecie zambrowskim zakończyła się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia, łączącego Białystok z systemem przesyłowym między Polska i Litwą. Inwestycja, którą realizowała Polska Spółka Gazownictwa (PSG), kosztowała 21 mln zł.

Dzięki gazociągowi mieszkańcy Białegostoku zyskali zabezpieczenie energetyczne, po tym jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Przez lata miasto było zasilane z dwóch stron – z kierunku warszawskiego i białoruskiego. Po odcięciu dostaw ze wschodu od blisko roku gaz płynął tutaj tylko od strony stolicy.Inwestycja to zabezpieczenie zasilania miasta na sytuacje szczytowego poboru gazu, na przykład w razie wyjątkowych mrozów czy spadków ciśnienia w gazociągu.„Inwestycja była jedną z kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców województwa podlaskiego. Wpisuje się ona w zakładaną i konsekwentnie wdrażaną przez rząd politykę zmian kierunku dostaw paliwa gazowego i ich dywersyfikację” – przyznał Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Zapewnił, że dzięki staraniom rządu nie zabraknie gazu dla Polaków, nawet gdyby kolejne zimy były długie i srogie.Według Daniela Obajtka, prezesa PKN ORLEN, rozwój infrastruktury jest warunkiem koniecznym wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i pewności dostaw gazu do odbiorców.„Połączenie z Litwą otwiera północno-wschodnią Polskę na dostawy gazu, który Grupa ORLEN odbiera w gazoporcie w Kłajpedzie. Mamy tam 10-letnią rezerwację mocy regazyfikacyjnych, która umożliwia nam sprowadzenie przez litewski terminal 0,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie” – powiedział Daniel Obajtek.Inwestycja jest pierwszym przyłączeniem sieci Polskiej Spółki Gazownictwa do systemu przesyłowego GIPL, który od początku maja 2022 r. połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Tym samym, w razie ewentualnych mrozów, Białystok będzie zasilany gazem z pływającego terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie lub z rezerw gazowych Litwy, Estonii, Łotwy czy Finlandii.„Rozrastająca się sieć gazowa w województwie podlaskim to ogromna satysfakcja. Jest to realizacja programu zrównoważonego rozwoju naszego kraju, mającego na celu zrównanie warunków życia mieszkańców wschodniej Polski” – przyznał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.Jego zdaniem niezawodny dostęp do gazu przynosi także korzyści gminie, ponieważ pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy i daje szansę przyciągnięcia nowych inwestorów.„Dlatego bardzo dziękuję Polskiej Spółce Gazownictwa za realizację tej inwestycji, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom z Białegostoku” – dodał Artur Kosicki.W ramach inwestycji wybudowano: stację redukcyjno-regulacyjną o wydajności 120 tys. Nm3/h, dwa gazociągi wysokiego ciśnienia o łącznej długości ok 500 m i drogi dojazdowe z towarzyszącą infrastrukturą.„Ostatnie siedem lat to dynamiczny wzrost gazyfikacji na terenie województwa podlaskiego. W roku 2016 na 118 gmin tylko 24 posiadały dostęp do gazu. Do końca 2022 r. zgazyfikowano kolejnych 19, co daje nam wzrost o blisko 80 proc.” – przyznał Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.Według jego opinii wzrost gazyfikacji w woj. podlaskim oznacza także możliwe ograniczenia w przepustowości w tym regionie.„Dlatego kilka lat temu Polska Spółka Gazownictwa zaplanowała w całej Polsce inwestycje, mające na celu zmniejszenie negatywnych oddziaływań ograniczeń w punktach wyjścia z systemu przesyłowego. Dziś widzimy, jak ważne to były decyzje z punktu widzenia naszych klientów” – dodał Robert Więckowski.

Źródło PAP/fot.Gaz-System

Zobacz podobne

Początek nowego rozdziału w dziejach rzeki- Wisły

PL

Morska Agencja Gdynia wynajęła ponad 21 tys. mkw. powierzchni w kompleksie CTPark Gdańsk Port

AB

Pomorskie/ Członek załogi wypadł z jachtu do morza; komisja przygotowała raport

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie