Polski Portal Morski
Aktualności Historia

58. rocznica utworzenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej walki minowej i przeciwminowej Marynarki Wojennej RP.  Jej siły okrętowe stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni. To również saperzy, przeciwlotnicy oraz logistycy. Mowa o 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, która 29.04 obchodzi 58. rocznicę swojego utworzenia.

27.04 od rana w świnoujskim Porcie Wojennym panowała podniosła atmosfera, bowiem właśnie w czwartek odbyły się uroczystości związane z rocznicą utworzenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Głównym punktem obchodów był uroczysty apel, w którym udział wzięli marynarze Flotylli, pracownicy Resortu Obrony Narodowej oraz zaproszeni goście. Apel poprzedzony był złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze Macierzy”.
Podczas okolicznościowej zbiórki dowódca Flotylli komandor Piotr Sikora podziękował podległym mu żołnierzom za wysiłek, zaangażowanie oraz trud włożony w codzienną służbę. Odniósł się również do wyzwań stojących przed 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża.

„Zwiększamy nasz potencjał i budujemy nowe zdolności poprzez wcielanie do służby pod Biało-Czerwoną banderą nowych okrętów, jednostek typu Kormoran II. ORP Albatros i ORP Mewa, a w kolejnych latach Jaskółka, Rybitwa i Czajka, które na stałe stacjonować będą w Morskim Porcie Wojennym w Świnoujściu. Trwa proces modernizacji jednostek proj. 207, prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nowych projektów morskich związanych z programem platform bezzałogowych – Kijanka. W najbliższym czasie rozpoczniemy próby nowego okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K oraz rozbudowanego o kolejne funkcjonalności okrętowego systemu zarządzania walką w dolnej i górnej półsferze SCOT-M”.

Swoje przemówienie zakończył słowami: „Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Pasja rodzi profesjonalizm. Profesjonalizm daje jakość. A jakość to jest luksus w życiu. Tak, tę pasję widzę w każdy dniu spędzonym tu w Naszej Flotylli. Czuję, że mogę na Was liczyć i chcę abyście wiedzieli, że Wy możecie liczyć na mnie, bo siłę dobrego przywódcy tworzą przecież jego towarzysze broni”.


W sobotę, 29 kwietnia, punktualnie o godzinie 8:00 na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona zostanie wielka gala banderowa, a po zachodzie słońca pokłady rozświetli gala świetlna. Natomiast w najbliższą niedzielę, o godzinie 12.00 w Kościele Garnizonowym w Świnoujściu odprawiona zostanie msza święta w intencji 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

źródło/ fot. 8 FOW

Zobacz podobne

Największy statek na Kanale Panamskim

BS

 Amerykański okręt desantowy USS GUNSTON HALL w Gdyni

BS

Prezes Grupy Azoty: trwają rozmowy z PKN Orlen o nowej umowie na dostawy gazu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie