Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Od piątku otwarcie dróg wodnych Systemu Wielkich Jezior Mazurskich

W piątek, 28 kwietnia zostaną otwarte dla żeglugi drogi wodne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich – poinformowały Wody Polskie w komunikacie nawigacyjnym. Wskazano, że w nadchodzącym sezonie żeglarze nie będą mogli pływać po Kanale Łuczańskim ani korzystać ze śluz Karwik i Guzianka I.

Wody Polskie zamknęły dla żeglugi Kanał Łuczański, który łączy mazurskie jeziora Niegocin i Kisajno, ponieważ trwa jego gruntowny remont. Przez kanał będą mogły przepływać jedynie upoważnione jachty i statki (m.in. statki Żeglugi Mazurskiej).

„Jednostki pływające nieposiadające upoważnienia powinny bezwzględnie kierować się w stronę Kanału Niegocińskiego oraz kanału Piękna Góra, wchodzących w skład szlaku bocznego jezior Niegocin-Kisajno” – podkreślono w komunikacie nawigacyjnym.

Z powodu remontu śluzy Karwik, która będzie nieczynna przez cały sezon, niemożliwe będzie pokonanie Kanału Jeglińskiego ze śluzowaniem. Żeglarze nie będą też mogli korzystać ze śluzy Guzianka I – wynika z informacji.

W komunikacie Wód Polskich dodano, że system ostrzegania pogodowego zostanie uruchomiony 1 maja.

Z komunikatu nawigacyjnego wynika, że od piątku otwarty zostanie szlak od jeziora Roś w Piszu do rzeki Węgorapy w Węgorzewie wraz z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Kirsajty, Mamry, Święcajty oraz na łączących te jeziora kanałach.

Otwarty będzie też szlak od Jeziora Ryńskiego w Rynie do Jeziora Nidzkiego (do 3 km na granicy rezerwatu Jezioro Nidzkie) wraz z jeziorami: Bełdany, Guzianka Mała, Guzianka Wielka i Kanałem Nidzkim, a także szlak jezior Tałty – Ryńskie.

W komunikacie podano także głębokości tranzytowe na szlaku i godziny pracy śluz Guzianka II i Przerwanki.

Źródło/PAP/fot.pixabay

Zobacz podobne

ORP-Wicher

BS

Test wśród sojuszników

KM

Inwestycja Grupy ORLEN w Możejkach nabiera tempa

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie