Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Polska staje się liderem na europejskim rynku amunicyjnym

Jestem przekonany, że nie tylko mamy szansę stać się liderem na europejskim rynku amunicyjnym, ale już nim jesteśmy – powiedział PAP prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Sebastian Chwałek.

W czerwcu Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z MON na 1 mln zestawów pocisków artyleryjskich. Jak ocenił w rozmowie z PAP prezes Chwałek, zawarcie umowy to prawdziwy przełom.

„Zawarcie tej umowy – na razie mówimy o umowie ramowej – to prawdziwy przełom w podejściu do zamówień amunicji po stronie zamawiającego” – wskazał. Zaznaczył, że PGZ od ponad trzech lat zwiększa moce produkcyjne.

Chwałek podkreślił, że umowa ramowa gwarantuje PGZ „pewną stabilność”. „Daje gwarancje, że ponoszone przez nas wydatki i realizowane inwestycje mają uzasadnienie. Aktualnie kończymy negocjować pierwszą z serii umów wykonawczych. Dzięki niej deklaracje zapisane w umowie ramowej nabierają realnego kształtu” – zaznaczył.

Pytany o to, czy Polska ma szanse stać się liderem na europejskim rynku amunicyjnym, odpowiedział: „Jestem przekonany, że nie tylko mamy taką szansę, ale tak już jest”. „Potwierdza to choćby marcowa wizyta w Polsce unijnego komisarza Thierry’ego Bretona, który wizytował te kraje UE, które produkują amunicję”. Jak wskazał, wizyta w Zakładach Metalowych Dezamet S.A. miała związek z decyzją Unii, by sfinansować dostawę miliona sztuk amunicji 155mm dla Ukrainy. „To wówczas komisarz podkreślał, że Polska ma jedne z największych zdolności wytwórczych i ma do odegrania kluczową rolę w dostawach amunicji w ramach unijnych zamówień” – powiedział prezes Chwałek. Zaznaczył, że PGZ co najmniej od trzech lat wzmacnia domenę amunicyjną i dodał, że już przynosi to pierwsze efekty.

„Każdy, kto choć trochę interesuje się naszą branża dostrzegł, jak bardzo zdynamizowaliśmy rozwój naszej grupy zwłaszcza w ostatnich 3-4 latach” – ocenił Chwałek. Jak wyjaśnił, ma to związek ze skokowym rozwojem polskiej armii, sytuacją geopolityczną w naszym regionie i zwiększonym zainteresowaniem światowych klientów ofertą produktową PGZ. „To wszystko napędza nasz rozwój, który dotyczy praktycznie każdej z około 50 spółek tworzących Polską Grupę Zbrojeniową. Widać zarówno systematyczny wzrost przychodów, jak też rosnące nakłady na inwestycje” – podkreślił prezes PGZ.

Konsorcjum PGZ-AMUNICJA i Agencja Uzbrojenia podpisały w czerwcu wieloletnią umowę ramową na dostawy amunicji na potrzeby Wojska Polskiego, która zakłada „dostawę setek tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, ale także przewiduje zawieranie umów wykonawczych z Konsorcjum PGZ–AMUNICJA m.in. dla różnego typu amunicji kal. 120 mm; perspektywa czasowa trwania umowy to 2029 r.”

Konsorcjum PGZ–AMUNICJA tworzy pięć spółek wchodzących w skład domeny amunicyjnej Grupy PGZ. Są to: Mesko S.A., Zakłady Metalowe Dezamet S.A., Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A., Gamrat sp. z o.o. i Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A.

Zobacz podobne

Polsko-koreańska współpraca przy realizacji CPK

BS

Polski terminal FSRU będzie gotowy wcześniej

BS

Karpacz/ List intencyjny ws. polsko-słowackiego wniosku do CEF ws. Via Carpatii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie