Polski Portal Morski
Aktualności

Aktywnie nad wodą otworzyliśmy sezon żeglugowy

W maju tradycyjnie rozpoczyna się sezon żeglugowy na polskich wodach śródlądowych – nie inaczej było w tym roku. Przedstawiciele Wód Polskich uczestniczyli w wydarzeniach inaugurujących sezon żeglarski w Augustowie i na Jeziorze Turawskim na Opolszczyźnie.

Dla pracowników Wód Polski, wodniaków i turystów odwiedzających Augustowszczyznę rozpoczynający się sezon jest wyjątkowy, ponieważ w tym roku obchodzone jest 200-lecie budowy Kanału Augustowskiego. Tuż przed majówką odbyła się konferencja tematyczna pt. „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego”. Następnego dnia, na Błoniach rzeki Netty w Augustowie odbył się piknik rodzinny, w czasie którego Krzysztof Woś, Prezes PGW Wody Polskie oficjalnie otworzył sezon żeglugowy na wodach regionu. Po oficjalnej inauguracji sezonu, odbyła się parada jednostek pływających i pokazy ratownictwa na wodzie.

Kanał Augustowski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród żeglarzy i wodniaków, a także turystów zainteresowanych jego niezwykłą historią. Położony na pograniczu Polski i Białorusi, jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków polskiej kultury hydrotechnicznej. Administratorem Kanału Augustowskiego jest PGW Wody Polskie, które odpowiada za remonty śluz, utrzymanie drożności drogi wodnej oraz dba o otoczenie kanału. Historyczna i przyrodnicza wartość obiektu stawia ogromne wyzwania – Wody Polskie dokładają wszelkich starań, aby ta wyjątkowa droga wodna była utrzymywana w należytym stanie a jednocześnie dba o zachowanie jej dla przyszłych pokoleń.

„Cały czas poprzez remonty śluz, jazów i innych obiektów utrzymujemy kanał w dobrym stanie technicznym, tak aby można było z niego bezpiecznie korzystać. W tym roku będzie nowe oznakowanie nawigacyjne, zgodne z europejskimi standardami” – powiedział Prezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woś. Poprzednie oznakowanie pochodziło z 2014 roku. Ilość znaków pionowych była niewystarczająca i niewidoczna nocą. Na Kanale Augustowskim zainstalowano pełnowymiarowe, odblaskowe oznakowanie pionowe i bakeny.

Działania służb ratunkowych cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności. Augustowski WOPR przygotował pokaz ratownictwa na wodzie z użyciem różnego rodzaju sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratunkowych. Uczestnicy dowiedzieli się również jakie wymagania stoją przed kandydatami, którzy chcieliby dołączyć do augustowskiego zespołu ratunkowego WOPR.

Regaty o Puchar Prezesa Wód Polskich na Jeziorze Turawskim

Regaty o Puchar Prezesa Wód Polskich i Memoriał Krzysztofa Jańca rozpoczęły sezon regatowy na Jeziorze Turawskim. Gospodarzem wydarzenia był Jacht Klub Opolski, zaś jego Partnerem Wody Polskie w Gliwicach. W zawodach wzięli udział żeglarze z Polski oraz goście z zagranicy – łącznie ponad 40 załóg. Uczestników w imieniu Wód Polskich w Gliwicach powitał Dyrektor Zarządu Zlewni w Opolu – pan Abdullah Al-Selwi:

Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny Jezioro Turawskie zostało gospodarzem zawodów organizowanych wspólnie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W lipcu 2022 roku odbywały się tutaj Mistrzostwa Świata Katamaranów – niezwykle prestiżowe wydarzenie, w którym udział wzięły załogi z wielu krajów. Życzę wszystkim uczestnikom pomyślnych wiatrów oraz emocji, które wspólnie przeżyliśmy także podczas ostatniej imprezy  – powiedział Abdullah Al-Selwi.

Zawodnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w kilku klasach, m.in. w Topcat 1, Topcat 2 i Topcat 3, w których zdobywane w Turawie punkty są uwzględnianie w Rankingu ITCA Pucharu Europy. Szczególnie widowiskowa była rywalizacja najmłodszych zawodników – dzieci startujących w klasie Optimist. Ponadto rozegrano wyścigi w klasach: Katamaran Open – o Puchar Polski Katamaranów OPEN; Omega Standard i Omega Klasyczna – o Puchar Śląska w klasie Omega; 470 – o Puchar południowo-zachodniej Polski w klasie 470 oraz w kategorii  OPEN. Po zakończeniu rywalizacji najlepsi uczestnicy otrzymali medale i puchary.

Po zakończeniu rywalizacji najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody – medale i puchary. W trakcie wręczania nagród swoją przemowę do zawodników wygłosił Dyrektor RZGW Gliwce:

Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim, którzy brali udział w regatach. To dzięki Państwa doskonałym umiejętnościom żeglarskim udało się stworzyć niepowtarzalną atmosferę tego wodniackiego święta. Wszyscy widzieliśmy, że rywalizacja na turawskim zbiorniku stała na najwyższym poziomie, lecz co najważniejsze odbywała się w duchu sportowej i uczciwej walki o najwyższe cele – powiedział Mirosław Kurz – Dyrektor RZGW Gliwce.

Zawody odbywały się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego.

Pracownicy Wód Polskich przygotowali szlaki żeglugowe do bieżącego sezonu. Bieżące informacje o warunkach żeglugowych znajdują się w komunikatach nawigacyjnych, publikowanych na stronie: https://www.wody.gov.pl/komunikaty-nawigacyjne

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Budowa Terminala Kontenerowego T3 w Baltic Hub

AB

30. rocznica utworzenia 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych

KM

26 lat temu w Stoczni Szczecińskiej rozpoczęła się budowa statku dla Shella

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie