Polski Portal Morski
Inne Offshore

Polsko-duńska współpraca przy recyklingu turbin wiatrowych

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisali umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych – poinformowali obaj sygnatariusze umowy na swych stronach internetowych.

Na podstawie zawartej umowy Ørsted przekaże Instytutowi materiał badawczy, czyli próbki zużytych łopat morskich turbin wiatrowych, które Instytut wykorzysta do prowadzenia rozpoczętych w 2022 roku badań nad gospodarką o obiegu zamkniętym morskich turbin wiatrowych.

W ramach kierunku badawczego „Zielona, Niskoemisyjna Gospodarka” oraz programu „Morska Energetyka Wiatrowa” Łukasiewicz – Instytut Elektryczny prowadzi prace nad recyklingiem łopat turbin wiatrowych. Projekt jest realizacją idei zrównoważonego rozwoju.

„W 2022 roku rozpoczęliśmy projekt badawczy którego celem jest opracowanie metody cyrkularnego zagospodarowania odpadu powstającego z poeksploatacyjnych łopat turbin wiatrowych. Dotychczas łopaty były utylizowane poprzez spalanie z emisją toksyn lub składowane w glebie, co – bez względu na sposób – ma szkodliwy wpływ na środowisko i w żaden sposób nie ma znamion działania rentownego. Projekt realizowany w Łukasiewicz – IEL koncentruje się na metodzie bezodpadowego recyclingu łopat i zagospodarowaniu surowca wtórnego do wyrobu produktów serwisowych i wyposażenia nowobudowanych jednostek, bądź jednostek wciąż będących w eksploatacji” – powiedział Sebastian Wydra, dyrektor generalny Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki.

W 2021 roku firma Ørsted ogłosiła, że żadna zużyta łopata turbiny wiatrowej nie trafi na wysypisko, ale zostanie ponownie wykorzystana lub poddana recyklingowi. Obecnie firma twierdzi, że odzyskuje 95 procent materiałów z turbin wycofanych z eksploatacji.

Polska jest jednym ze strategicznych rynków dla Ørsted, który w warszawskim biurze zatrudnia ponad 650 osób, a wśród nich specjalistów z IT, którzy pracują nad bezpieczeństwem i innowacyjnymi rozwiązaniami dla morskich farm wiatrowych, czy też inżynierów rozwijających projekty na całym świecie.

Ørsted wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną rozwija obecnie morską farmę wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego.  Koszt całego projektu szacowany jest na ok. 40 mld zł.

Źródło Polska Morska fot. Pixabay

Zobacz podobne

Ebury: optymistyczne perspektywy dla polskich firm handlujących z Chinami

AB

Most nad Regalicą jeszcze w tym roku

PL

PGNiG Upstream Norway przygotowuje plan zagospodarowania złoża King Lear

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie