Polski Portal Morski
Aktualności

Kolejne zbiorniki na paliwa w PERN jeszcze w tym roku

W 2023 r. zostaną oddane kolejne zbiorniki na paliwa o łącznej pojemności ćwierć mln m sześc. zlokalizowane na terenie całej Polski – poinformował w czwartek wiceprezes PERN Paweł Stańczyk.

„Rozwijamy zdolności pojemnościowe. W tym roku oddamy kolejne zbiorniki na paliwa – ponad ćwierć mln m sześc. w całej Polsce” – poinformował podczas XX Konferencji Nafta i Gaz wiceprezes PERN Paweł Stańczyk.

Dodał, że w fazie projektowania są kolejne zbiorniki na ropę naftową. Przypomniał, że w bazie w Dębogórzu powstaną trzy zbiorniki o pojemności 50 tys. m. sześc. „Port w Gdyni planuje inwestycje, które ułatwią wpływanie statków o ładowności 100 tys. ton” – powiedział Stańczyk, dodając, że mające powstać zbiorniki pozwolą na rozładunek tak dużych statków i magazynowanie większych ilości ropy naftowej.

PERN z siedzibą w Płocku to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz bazami ropy naftowej i paliw gotowych. Według PERN spółka dysponuje obecnie 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których potencjał wynosi ok. 2,4 mln metrów sześc. produktów naftowych, oraz czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m sześć.

Od kilku lat PERN realizuje sukcesywnie Program Megainwestycji, którego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach tych strategicznych przedsięwzięć prowadzona jest m.in. rozbudowa i modernizacja baz paliw, a także projekty obejmujące bazy ropy naftowej i infrastrukturę rurociągową. W styczniu spółka zakończyła budowę magistrali produktowej z bazy w Boronowie do terminala PKN Orlen w Trzebini, która zapewnia obecnie wzmocnienie dostaw paliw do województw: małopolskiego i śląskiego.

W styczniu br. PERN zapowiedział, że w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł.

Źródło: PAP Fot.: PERN

Zobacz podobne

Senat/ ustawa sankcyjna z poprawką o zakazie importu z Rosji gazu LNG wraca do komisji

BS

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju wodoru w Polsce zostało podpisane

KM

Zaprojektuj logo na stulecie AMW

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie