Polski Portal Morski
Aktualności Forum Ekspertów Ministerstwo

W Sopocie rozpoczął się Kongres Polskie Porty 2030

W Sopocie w czwartek rozpoczął się Kongres Polskie Porty 2030. To pierwsza konferencja zorganizowana na taką skalę, skupiająca wokół siebie sektor portowy – powiedział PAP prezes zarządu i wydawca portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.

Kongres Polskie Porty 2030 rozpoczął się w czwartek w hotelu Radisson Blu w Sopocie. Udział w nim biorą przedstawiciele najważniejszych w branży firm i instytucji. Wydarzenie organizowane przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl podzielone jest na dziewięć paneli tematycznych, podczas których eksperci będą dyskutowali m.in. o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.

„Kongres Polskie Porty 2030 to pierwsza konferencja zorganizowana na taką skalę, skupiająca wokół siebie sektor portowy, skoncentrowana wyłącznie na sektorze portowym i na łańcuchu firm, które tworzą ten sektor” – powiedział w rozmowie z PAP Mateusz Kowalewski.

Podkreślił, że w zakresie przeładunków w polskich portach można zaobserwować „prawdziwy boom”. „Porty są takim papierkiem lakmusowym gospodarki. Po raz pierwszy mieliśmy okazję się o tym przekonać podczas pandemii Covid-19. Po raz drugi, w jeszcze większym stopniu, przekonaliśmy się o tym po agresji Rosji na Ukrainę. Tak naprawdę polska gospodarka, wszystkie polskie domy, polski przemysł są uzależnione od dostaw surowców drogą morską” – wskazał.

Jak dodał, kolejną ważną rolą, którą pełnia porty, jest obronność, czyli „gotowość do obsługi okrętów wojennych i przeładunków wojsk, związanych z zobowiązaniami, które mamy wobec NATO czy wobec naszych sojuszników, takich jak US Army”.

Jego zdaniem „ta nowa rola jest olbrzymia, ma olbrzymi wpływ na polską gospodarkę, na życie Polaków, i wymaga też zastanowienia się nad przyszłością i rozwojem portów, żeby mogły one spełniać te coraz bardziej skomplikowane zadania” . „Dlatego przez najbliższe dwa dni chcemy rozmawiać o planowaniu rozwoju infrastruktury, o rozwoju wszystkich portów razem, ale i rozwoju każdego z portów osobno” – mówił Mateusz Kowalewski.

Kongres Polskie Porty 2030 odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2023 r.

Honorowy patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Infrastruktury. Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Głównym patronem medialnym Kongresu Polskie Porty 2030 jest Polska Agencja Prasowa. 

źródło: PAP / fot. Polska Morska, Michał Krupińsk

Zobacz podobne

66 lat temu przekazano do eksploatacji pierwszy polski dziesięciotysięcznik m/s „Marceli Nowotko”

BS

A. Moskwa: Polska i USA wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

JK

Ćwiczenia NATO „Dynamic Mongoose ’23” z fregatą ORP Kościuszko

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie