Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Min. Telus: w marcu, kwietniu i maju wyeksportowaliśmy ponad 3 mln ton zł zboża

W marcu, kwietniu i maju wyeksportowaliśmy ponad 3 mln ton zł zboża – poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że w kwietniu import z Ukrainy wyniósł 49 tys. ton.

Minister wskazał, że od marca do końca maja br. z Polski wyeksportowano ok. 3 mln ton zboża ogółem, zarówno do krajów Unii Europejskiej jak i poza UE. Poinformował, że w marcu eksport wyniósł 1 milion 57 tys. ton, w kwietniu – 1 milion 152 tys. ton. „Nie mamy jeszcze danych za maj, ale będzie to powyżej miliona ton” – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa przedstawił również dane dotyczące importu z Ukrainy. Wynika z nich, że w lutym wjechało do Polski ok. 270 tys. ton, w marcu – 250 tys. ton, natomiast w kwietniu już tylko 49 tys. Telus przypomniał, że blokadę importu zbóż rząd wprowadził od 15 kwietnia br.

28 kwietnia br. Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja br. poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Jednocześnie – jak podała KE – Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących tych i wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy. Tego samego dnia uchylone zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Unijne rozporządzenie zakazuje w okresie od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) swobodnego obrotu nasionami wymienionych roślin pochodzącymi z Ukrainy w pięciu państwach członkowskich UE: Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Wskazane cztery zboża z Ukrainy nadal mogą znajdować się w tranzycie przez te pięć państw w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE. Pochodzące z Ukrainy pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik mogą również być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE innych niż Bułgaria, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

W poniedziałek 5 czerwca br. KE zadecydowała o przedłużeniu rozporządzenia. 

Źródło: PAP Fot.: GLEB GARANICH/Reuters/Forum

Zobacz podobne

Aż 20 nowych zbiorników w ciągu sześciu lat działalności PERN

KM

Kolejna dostawa wyrzutni rakietowych dla Wojska Polskiego dotarła do Portu Gdańsk

KM

Już jest! Oferta wycieczek do Skandynawii z Unity Line na 2024 rok

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie