Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Premier Morawiecki spotkał się z unijną komisarz ds. energii; wśród tematów – aktualna sytuacja na rynku europejskim

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson. Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja na europejskim rynku energii – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak przekazał w komunikacie rzecznik rządu, premier Morawiecki prowadzi rozmowy międzynarodowe dotyczące suwerenności energetycznej i sprawiedliwej transformacji. „Polska energetyka opiera się obecnie głównie na węglu, jednak w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii. Cały czas wzmacniamy niezależność energetyczną Polski” – podkreślił.

„Dzięki dywersyfikacji źródeł energii oraz nowym technologiom zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne obywatelom. Stawiamy na nowe rozwiązania, które pozwolą nam na dostęp do zielonej i taniej energii elektrycznej” – wskazał Müller.

Przypomniał też, że od 2015 roku rząd zmienił politykę w zakresie pozyskiwania gazu. „Udało nam się znacząco zwiększyć produkcję gazu ziemnego m.in. poprzez rozwój działalności wydobywczej na Morzu Północnym” – podkreślił. „Konsekwentnie oddawaliśmy do użytku nowe inwestycje w sektorze gazowym, powstały m.in. nowe interkonektory z: Czechami, Niemcami, Słowacją oraz Litwą. Znacznie zwiększyliśmy potencjał importu LNG przez gazoport w Świnoujściu. W terminie zakończyliśmy budowę Gazociągu Bałtyckiego. Zaplanowana jest już budowa pływającego gazoportu, elektrowni jądrowej czy rozbudowa naftoportu w Gdańsku” – wymieniał rzecznik i dodaje, że te wszystkie działania umożliwiły uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

„W 2022 roku zadecydowaliśmy o powstaniu dwóch dużych elektrowni jądrowych w Polsce. Równolegle będziemy inwestować w Small Modular Reactors – SMR – czyli w modułowe reaktory jądrowe, które są mniejsze od tradycyjnych, dużych kompleksów” – przypominał Müller. „To zielona energia, która jest tania i bezpieczna. Inwestujemy i stawiamy na ekologię – ułatwiamy indywidualne zaangażowanie każdego obywatela we wdrażanie ekologicznych rozwiązań” – dodał.

Jak przekazał Müller, na spotkaniu z szefem polskiego rządu komisarz UE ds. energii Kadri Simson przedstawiła plan zwiększenia współpracy w zakresie rynku energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii.

„Wszelkie regulacje unijne w obszarze europejskiej polityki energetycznej muszą uwzględniać specyfikę krajową. Polska nie godzi się na tempo, które nie jest dostosowane do aktualnej sytuacji w naszym regionie. Zależy nam, by transformacja energetyczna była sprawiedliwa” – podał rzecznik rządu.Źródło/PAP/fot.tvpinfo.pl

Zobacz podobne

Na terminalu promowym w Świnoujściu można zrobić test na koronawirusa

AB

Rząd za budową terminala na zboże w Porcie Gdańsk

BS

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczął realizację projektu ePIcenter

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie