Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Forum Ekspertów

Bezpieczeństwo morskie jest obecnie jedną z ważniejszych domen strategicznych w państwie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że bezpieczeństwo morskie jest obecnie jedną z ważniejszych domen strategicznych w państwie. Minister Jacek Siewiera, otwierając dyskusję w ramach Forum Bezpieczeństwa Morskiego podkreślił, że w dobie wojny na Ukrainie konieczne jest szybkie dostosowanie się do nowych zagrożeń oraz inne patrzenie na rolę Marynarki Wojennej i samego Morza Bałtyckiego.

– Przez tyle lat to morze w świadomości zarówno obywateli, jak i decydentów niewiele różniło się od jeziora – powiedział minister Siewiera. Dodał, że Morza Bałtyckie postrzegane było jedynie przez pryzmat turystycznych walorów.

Szef BBN zaznaczył, że od pewnego czasu widać zmianę w postrzeganiu roli Bałtyku. Dzieje się tak między innymi dlatego, że są wyciągane wnioski z konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów, którzy zaznali blokady swoich portów na Morzu Czarnym. To pokazuje też – jak podkreślił minister Siewiera – jak ważne jest szybkie wzmocnienie potencjału obronnego polskiej Marynarki Wojennej. Jako przykład podał fregaty z programu Miecznik, które zamówiło polskie wojsko i które wejdą na wyposażenie polskich sił morskich. 

Szef BBN zapowiedział, że osobiście będzie pilnował, żeby ten kontrakt przebiegał bez zakłóceń i opóźnień.

Za dostarczenie fregat polskiej armii – w ramach programu Miecznik – odpowiada Polska Grupa Zbrojeniowa i jej partnerzy. Okręty będą budowane w stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Prawdopodobnie latem ruszy budowa kadłuba pierwszej fregaty, a do końca roku będą znane szczegóły co do przyszłego wyposażenia okrętów. 

Forum Bezpieczeństwa Morskiego jest organizowane w Warszawie po raz ósmy. To całodniowa konferencja naukowa z udziałem przedstawicieli rządu, ekspertów oraz przemysłu zbrojeniowego. Celem Forum jest wypracowanie wniosków dotyczących bezpieczeństwa morskiego kraju, z uwzględnieniem aktualnych wyzwań i zagrożeń. Jednym z dokumentów, który powstał po wcześniejszych tego typu spotkaniach, jest Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP. 

Dokument powstał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy udziale Akademii Marynarki Wojennej oraz ekspertów zabierających głos w trakcie poprzednich edycji Forum Bezpieczeństwa Morskiego.

źródło: Radio Szczecin / fot. wikipedia

Zobacz podobne

Pierwszy polski trawler-przetwórnia po II wojnie światowej

BS

Zbigniew Gryglas: w KPO 437 mln euro na morską energetykę wiatrową

KM

Naimski: to prawda, że Pomorze Zachodnie staje się swojego rodzaju hubem energetycznym

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie