Polski Portal Morski
Środowisko

ONZ przyjęła „Traktat o pełnym morzu”

W poniedziałek 19 czerwca 2023 r Organizacji Narodów Zjednoczonych w drodze konsensusu przyjęła „Traktat o pełnym morzu”. Dokument ten zaakceptowany przez 193 państwa członkowskie ONZ, ma kluczowe znaczenie m.in. dla ochrony oceanów, przeciwdziałania degradacji środowiska, walki ze zmianami klimatycznymi i zapobiegania utracie różnorodności biologicznej na pełnym morzu. 

Przyjęcie tego traktatu, znanego również jako „BBNJ” (Biodiveristy Beyond National Jurisdiction – różnorodność biologiczna poza jurysdykcją krajową), jest historycznym osiągnięciem oznaczającym pomyślne zakończenie ponad dekady wielostronnych rozmów. Umowa ta jest również oczekiwanym dodatkiem do Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS), która zapewnia ramy prawne, na podstawie których odbywa się cała działalność na oceanie.

Traktat wejdzie w życie, gdy ratyfikuje go 60 stron. Unia Europejska zobowiązała się wspierać ratyfikację i szybkie wdrożenie Traktatu za pośrednictwem unijnego programu Global Ocean o wartości 40 mln.

Traktat BBNJ określa procedurę ustanawiania morskich obszarów chronionych na dużą skalę na pełnym morzu. Ma to ułatwić osiągnięcie celu, jakim jest skuteczna ochrona i zarządzanie ponad 60 proc. mórz i oceanów planety do 2030 r.

Ustanawia również podział korzyści z morskich zasobów genetycznych i przewiduje budowanie potencjału i transfer technologii morskiej między stronami. Zawiera jasne zasady przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko, z odpowiednią kontrola i równowagą.

Porozumienie w sprawie różnorodności biologicznej mórz przyjęto po prawie dwudziestu latach negocjacji w sprawie stworzenia wspólnej linii ochrony i zrównoważonego rozwoju na pełnym morzu poza granicami krajowymi.

Konferencja międzyrządowa sfinalizowała porozumienie 3 marca tego roku, po ponad 36 godzinach nieprzerwanych negocjacji. 

Obszary poza jurysdykcją krajową, znane jako morza pełne, obejmują około dwóch trzecich powierzchni oceanów, jednak tylko około 1 proc. tego ogromnego obszaru jest obecnie chroniony.

Zadowolenie z przyjęcia traktatu wyraziła Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS). „Cieszymy się, że po ponad dwudziestu latach pracy traktat o pełnym morzu został formalnie przyjęty. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim wejdzie w życie, ponieważ 60 państw członkowskich musi go ratyfikować, ale jest to bez wątpienia ważny moment” – powiedziała Emily Rowley, kierownik ds. polityki ICS, reprezentująca Izbę w ONZ.

Źródło Polska Morska fot. Pixabay

Zobacz podobne

Izrael/ Wyciek ropy z nieznanego statku zanieczyścił wybrzeże; wszystkie plaże zamknięte

MZ

Osuwa się klif na plaży w Orłowie

BS

Sri Lanka/ Wrak zatopionego statku z chemikaliami ma zostać usunięty

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie