Polski Portal Morski
Aktualności Forum Ekspertów

Polska ma wielki potencjał wytwarzania i wykorzystania wodoru w energetyce. Czy ten potencjał uda się wykorzystać ?

Wiceminister Ireneusz Zyska o polskiej gospodarce wodorowej na „Forum Wizja Rozwoju” w Gdyni

Wodór nazwany jest paliwem przyszłości, a Polska ma wielki potencjał wytwarzania i wykorzystania wodoru w energetyce. Czy ten potencjał uda się wykorzystać w napędzeniu krajowej gospodarki? O tym rozmawiał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska oraz pozostali uczestnicy panelu „Polska gospodarka wodorowa” podczas „Forum Wizja Rozwoju”. Spotkanie odbyło się 19 czerwca 2023 r. w Gdyni.

Jak podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska, Polska znajduje się na trzecim miejscu pod względem produkcji wodoru w Europie.

Wodór może być alternatywą dla paliw kopalnych, która pozwoli na uniezależnienie się Europy od dostaw surowców energetycznych ze Wschodu. Dlatego dążymy do tego, aby w przyszłości wykorzystywany w Polsce wodór był odnawialny, wytwarzany z elektrolizerów przy użyciu OZE– powiedział.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że wodór umożliwia magazynowanie energii, a przez to ułatwia zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Możliwe jest przekształcenie nadwyżek energii odnawialnej w wodór, jego zmagazynowanie, a następnie w zależności od potrzeb rynku energii przetworzenie wodoru na energię elektryczną lub cieplną. Właściwości wodoru pozwalają więc na rozwój jego wykorzystanie w wielu różnych sektorach gospodarki– wyjaśnił.

Jak dodał, polskie plany produkcji wodoru są związane z dynamicznym rozwojem sektora offshore, który dostarczałby energię elektryczną do elektrolizerów. Wsparcie państwa otrzyma wyłącznie wodór niskoemisyjny, tj. ze źródeł odnawialnych oraz powstały przy wykorzystaniu technologii bezemisyjnych.

Zdaniem wiceministra Zyski, fakt posiadania przez Polskę unikalnego w skali europejskiej potencjału geologicznego w zakresie magazynowania wodoru w kawernach solnych, będzie mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki wodorowej, a przede wszystkim dla bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, zaznaczył również, że podstawą działań Polski w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej jest „Polska Strategia Wodorowa do 2030 r. z perspektywą do roku 2040” oraz unikalne „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej” pomiędzy przedstawicielami polskiej administracji, biznesu i nauki, do którego przystąpiło już ponad 240 podmiotów.

Budowa gospodarki wodorowej w Polsce opiera się też na tworzeniu dolin wodorowych, które pozwolą na stworzenie łańcucha wartości związanych z gospodarką wodorową, takich jak produkcja, transport, magazynowanie i finalne wykorzystanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. Celem dolin wodorowych jest integracja sektorów, łączenie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów– powiedział

źródło: MKiŚ / fot. envato

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Na terenach portowych jest już 780 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych

AB

MI: umowa o wartości 14,5 mln zł na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie podpisana

BS

Kilkaset sztuk amunicji na plaży. Potrzebny będzie dźwig

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie