Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Offshore jest szybko rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki i dużą szansą dla polskiego państwa.

„Przy projektach związanych z energetyką wiatrową ważne jest budowanie silnych lokalnych łańcuchów dostaw. Zarówno polskich jak i europejskich. To znacznie ułatwia realizację harmonogramu inwestycji i mityguje ryzyka” – przekonywała Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi 33 GW. Aby go wykorzystać, potrzebny jest dialog użytkowników morza, administracji – w tym administracji morskiej – oraz podmiotów zainteresowanych zrównoważonym rozwojem polskiej gospodarki.

Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, zapewniała, że offshore (morska energetyka wiatrowa) jest szybko rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki i dużą szansą dla polskiego państwa.

„Jako globalny gracz i lider w dziedzinie energii odnawialnej, jesteśmy przygotowani, aby dołożyć swoją cegiełkę do budowania tego sektora. Jesteśmy dumni, że w postępowaniach rozstrzygających o morskich lokalizacjach, nasza oferta został doceniona przez Ministerstwo Infrastruktury zajmując miejsce w rankingach ocen zaraz po polskich championach Orlenie oraz PGE” – mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.

Według jej opinii, firma EDF Renewables Polska jest gotowa, aby przystępować do biznesowych partnerstw i dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i technologią.

„Czujemy, że DNA EDF Renewables Polska, jako spółki Skarbu Państwa, to bardzo duże zrozumienie tego, czego polska morska energetyka wiatrowa potrzebuje. Myślę, że nasz wkład dla polskiej energetyki wiatrowej i rozwoju tego programu będzie ogromny. Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem z polskimi partnerami, aby wspólnie budować europejskie bezpieczeństwo energetyczne” – mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.

Projekty w dziedzinie polskiej energetyki wiatrowej to inwestycje wieloskalowe, o bardzo dużym stopniu skomplikowania i strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski. Jeden błąd w zakresie kontraktacji kosztuje nie tylko miliardy złotych, ale też może opóźnić realizację o wiele lat.

Uczestnicy konferencji zgodni byli, że firmy z branży wiatrowej nie mogą zapominać o lokalnych społecznościach, które w tego rodzaju projektach odgrywają ważną rolę. Angażowanie mieszkańców okolic objętych inwestycją jest konieczne od początku przygotowywania projektu.

Każde sąsiedztwo wymaga bowiem przygotowania i dobrej współpracy, dlatego – zdaniem Alicji Chilińskiej-Zawadzkiej – konieczne jest prowadzenie inwestycji w taki sposób, aby ludzie rozumieli, jaki mogą mieć w nią wkład, jak projekty są realizowane, jak będą później funkcjonowały, jakie korzyści będą z niej miały lokalne społeczności oraz Polska – w skali makro.

PSEW 2023 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej – przez trzy dni w jednym miejscu skupia decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych i ekologicznych, media oraz całą branżę wiatrową.

żródło: PAP / fot.

Zobacz podobne

Polski kapitan statku Andrzej Lasota oczyszczony z zarzutów

MZ

Akcja saperów w Gdyni

BS

„Cud nad Wisłą”. Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie