Polski Portal Morski
Aktualności

Wicepremier Kaczyński: inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową

Inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową, jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie – oświadczył wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości w zakładach Grupy Azoty.

Podczas czwartkowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimery Police odczytano list prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Wicepremier ocenił, że to wielki i radosny dzień nie tylko dla Grupy Azoty, Polic i Pomorza Zachodniego, ale także dla całej naszej branży chemicznej oraz dla całości polskiej gospodarki.

„Inwestycja ta, będąca największym i najdroższym przedsięwzięciem tego typu w Europie Środkowej, umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową. Jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie” – wskazał Kaczyński.

Dodał, że Polska potrzebuje aktywnej polityki przemysłowej, bo to właśnie przemysł jest kołem zamachowym gospodarki i jej technologicznego rozwoju. Ocenił ponadto, że inwestycja świadczy o sile spółek Skarbu Państwa. „Dzięki niej Grupa Azoty staje się jednym z liderów produkcji polipropylenu w Europie” – napisał wicepremier.

Kaczyński zwrócił uwagę, że inwestycja w Policach była realizowana w czasie kryzysów. „Najpierw covidowego, a później wojennego, wywołanego barbarzyńską pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę” – napisał.

W liście pogratulował sukcesu wszystkim osobom i podmiotom, które w jakikolwiek sposób i na jakimkolwiek etapie wniosły swój wkład w powstanie tej „jakże ważnej dla Polski inwestycji”.

Kaczyński przepraszał też uczestników uroczystości, że nie pojawił się na niej osobiście. „Bardzo chciałem wraz z państwem cieszyć się radością tego pięknego dnia. Miałem już zaplanowany przyjazd do Polic, ale nowe obowiązki związane z objęciem teki wicepremiera mi to, niestety, uniemożliwiły” – przyznał wicepremier.

Projekt Polimery Police, realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins, to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze.

Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do tej inwestycji – propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m sześc. każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m sześc. 

Źródło: PAP Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Kraje śródziemnomorskie ograniczą zawartość siarki w paliwach żeglugowych

KM

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

BS

Gaz-System: w polskiej części projektu Baltic Pipe prace bez zakłóceń

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie