Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Polska Morska TV

Marynarka Wojenna RP i Jednostka Wojskowa Formoza w akcji!

W ostatnią niedzielę czerwca tradycyjnie obchodzono Święto Marynarki Wojennej wieńczące obchody Święta Morza. Z tej okazji w sobotę, 24 czerwca, w przeddzień Święta MW marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i 3 Flotylli okrętów zorganizowali festyny jakich dawno nie było! Z okazji święta można było m.in. zobaczyć Marynarkę Wojenną RP i Jednostkę Wojskową Formoza w pokazie dynamicznym.

Podczas festynu marynarskiego zorganizowanego przy ul. Wybrzeże Władysława IV dostępne do zwiedzania były wszystkie typy okrętów w tym: dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, transportowo-minowy, trałowiec, nowoczesny holownik oraz jeden z najnowszych polskich niszczycieli min. Program obfitował także w pokazy dynamiczne z ratownictwa morskiego oraz możliwości manewrowych nowoczesnych okrętów. Festyn swoimi wstępami i pokazem musztry paradnej uatrakcyjniła świnoujska Orkiestra Wojskowa. Nie zabrakło również żołnierskiego poczęstunku w formie pysznej grochówki, po którą ustawiały się prawdziwe tłumy.

W tym dniu oprócz okrętów swój sprzęt i uzbrojenie zaprezentowały wszystkie jednostki wojskowe wchodzące w skład flotylli. Zobaczyć można było m.in.: autonomiczne pojazdy podwodne, sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armatę przeciwlotniczą z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, czy też wozy Wojskowej Straży Pożarnej i zabezpieczenia medycznego. Tylko u nas oprócz okrętów i sprzętu 8FOW zorganizowana została niespodzianka dla miłośników militariów i sprzętu wojskowego. Z zaprzyjaźnionych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oaz 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przyjechały do Świnoujścia: czołg K2 Black Panther, armatohaubica K9 Thunder, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, armatohaubica samobieżna DANA i kołowy transporter opancerzony ROSOMAK.

Z okazji święta marynarze podnieśli na okrętach wielką galę banderową oraz wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. Delegacja Marynarki Wojennej złożyła wiązanki kwiatów na grobach byłych dowódców: adm. floty Józefa Unruga, wiceadm. Adama Mohuczego, wiceadm. Piotra Kołodziejczyka, adm. floty Ryszarda Łukasika, adm. floty Andrzeja Karwety oraz adm. Romualda Wagi. W Kościele Garnizonowym w Gdyni – Oksywiu odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Marynarki Wojennej, podczas której nastąpiła ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej „Rocznicy bitwy na Zalewie Wiślanym podczas Wojny 13-letniej Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim”. Przed ORP Błyskawica na Skwerze Kościuszki odbył się uroczysty apel z okazji Świata MW, na którym zostały wręczone wyróżnienia oraz patenty dowódców okrętów. Punktualnie w samo południe, z pokładu ORP Błyskawica, dla uczczenia święta morskiego rodzaju Sił Zbrojnych oddany został salut świąteczny (21 strzałów armatnich). Oficjalne uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Polska Morska” na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Z okazji Święta Marynarki Wojennej odbył się także Piknik Marynarski, na którym główną atrakcją okazał się wychodzący na Zatokę Gdańską okręt podwodny ORP Orzeł.
W ramach obchodów marynarskiego święta do zwiedzania zostały udostępnione pokłady czterech jednostek: korwety patrolowej ORP Ślązak, niszczyciela min ORP Mewa, okrętu rakietowego ORP Piorun oraz okrętu – muzeum ORP Błyskawica.

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto Marynarki Wojennej zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca, jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło Wojsko Polskie mat. filmowy Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Zobacz podobne

Największy rozładunek w Porcie Szczecin

BS

GAZ-SYSTEM wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda

KM

W Warszawie powstał mural z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie