Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Kongres Morski Ważne

Dziś rozpoczyna się Kongres Morski

Dziś rozpoczyna się największa impreza poświęcona gospodarce morskiej w Szczecinie – Kongres Morski. Przez dwa dni politycy, prezesi firm oraz naukowcy, będą rozmawiać o problemach gospodarki morskiej.

W tym roku pojawi się nowy temat, z którym branża morska wiąże wielkie nadzieje, czyli budowa morskich elektrowni wiatrowych – mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– Jest jeden znaczący temat, który do tej pory nie odgrywał roli w gospodarce morskiej, to energetyka wiatrowa. W związku z tym, że spółki energetyczne stoją na progu inwestycji, branża morska będzie miała tutaj ogromne znaczenie i wpływ na to, jak będzie ten proces przebiegał – mówił Gróbarczyk.

Polscy politycy zabiegają, aby jak najwięcej zleceń związanych z budową morskich farm wiatrowych trafiło do polskiego przemysłu.

– Sama ustawa mówi o local content, więc zasada ta wręcz nakazuje inwestycje i profity, które mają płynąć dla polskich firm. Nie ma co ukrywać, tutaj polskie porty będą odgrywały dominującą rolę w tym zakresie. My już musimy konkretyzować to w postaci właśnie takich planów działania, konkretnych inwestycji – mówi wiceminister infrastruktury.

Podczas kongresu znajdą się też panele dyskusyjne poświęcone ekologii i transportowi.

źródło Radio Szczecin/ fot. Port Szczecin- Świnoujście

Zobacz podobne

Z ukraińskich portów wypłynęło siedem statków z 290 tys. ton żywności

BS

Inspektorzy ochrony środowiska będą karać za cumowanie przy mazurskich wyspach

BS

Wzrośnie budżet na budowę drogi wodnej przez Mierzeję

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie