Polski Portal Morski
Aktualności

Jest pierwsza od 20 lat kobieta w służbie SAR

Paulina Wawrzyniak jest pierwszą kobietą, która pływa na statkach ratowniczych Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

W dotychczasowej historii SAR jest to pierwszy taki przypadek, kiedy kobieta bierze udział w akcjach na morzu – mówi Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

– Na co dzień służbę pełni 71. ratowników morskich w ciągłym dyżurze, 24 godziny 7 dni na dobę. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w zeszłym roku obchodziła 20-lecie swojego funkcjonowania i przez te 20 lat nie udało się pozyskać kobiety, która byłaby w stanie pełnić służby na morskich statkach ratowniczych. Po 20 latach na statku jest to pierwsza pani oficer – mówi Kluska.

Pani oficer pływa na statku SAR 3000, który stacjonuje na Helu.

– 24-metrowa jednostka pływająca. Trzy takie jednostki stacjonują u nas. Przypominam, że bliźniacza jednostka MS Pasat stacjonuje na co dzień w Świnoujściu i to jest jednostka, której załogę stanowi ośmiu ratowników morskich. W każdych warunkach pogodowych wychodzi do ratowania ludzkiego życia – mówi dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Pani oficer wcześniej pływała na statkach handlowych i jednostkach obsługujących wieże wiertnicze.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: SAR

Zobacz podobne

Port Gdynia wdraża moduł maklerski PCS

KM

Najdłuższy na świecie podmorski tunel kolejowy połączy kraje nordyckie z Europą Środkową

BS

Mierzeja Wiślana. Powstaje Bosmanat Nowy Świat!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie