Na plaży zachodniej (okolice zejścia nr 23) oraz na plaży w Podczelu (okolice zejścia nr 3 – grobla), w tym roku po raz pierwszy zostały zainstalowane stojaki życia – unikatowe punkty wyposażone w sprzęt ratujący życie. Ich obecność stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa na kołobrzeskich plażach.
Na wyposażeniu każdego stojaka znajdują się dwa kluczowe elementy, które są nieocenione w akcjach ratunkowych. Pierwszym z nich jest koło ratunkowe, wyposażone w 30-metrową linę. To właśnie ten sprzęt umożliwia natychmiastową pomoc osobie znajdującej się w wodzie, pozwalając na rzut liną i udzielenie wsparcia w sytuacji, gdy ktoś jest w tarapatach. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza gdy nie ma ratowników na danym odcinku plaży, a czas jest kluczowy dla ocalenia życia.
Drugim elementem jest boja, która stanowi niezastąpione narzędzie dla ratowników w sytuacjach awaryjnych. Boja może być używana jako pływający punkt podparcia, umożliwiający szybsze i bezpieczniejsze dotarcie do osoby potrzebującej pomocy. Dzięki boi ratownicy mogą też łatwiej kontrolować sytuację i skupić się na udzieleniu pomocy.
Co więcej, stojaki zostały wyposażone w system dźwiękowy i świetlny, który informuje o prowadzonej akcji ratunkowej, umożliwiając zaalarmowanie wszystkich osób przebywających w pobliżu wydarzenia.
Kluczowym elementem jest również oznakowanie stojaków numerem wejścia na plażę, by osoby dzwoniące po pomoc mogły łatwo i szybko podać niezbędne informacje przyjmującemu zgłoszenie.
Stojaki Życia mają na celu poprawę bezpieczeństwa na plażach. Te specjalnie zaprojektowane punkty znajdują się w strategicznych miejscach, blisko wyznaczonych zejść na plażę, co ułatwia ich dostępność dla każdego korzystającego z kąpieliska. Głównym celem stojaków jest umożliwienie szybkiej i skutecznej interwencji w przypadku zagrożenia życia osób przebywających na plaży lub znajdujących się w wodzie.
żródło: Polska Morska / fot. informacje.kolobrzeg