Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Nowoczesna platforma do badania dna akwenów trafi do Szczecina 

Do Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie trafi platforma, która pomoże badać dno akwenów. Umożliwi nakreślenie map nawigacyjnych w miejscach, w których wcześniej pomiary nie były możliwe.

Platforma pozwoli nam na badanie głębszych zbiorników – mówi Małgorzata Jaremba, hydrograf z Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

– Stojąc na nabrzeżu będziemy mogli zaplanować trasę tej platformy i ona w sposób autonomiczny będzie badała to, co znajduje się na dnie. Badanie tych akwenów nie byłoby możliwe, więc z wykorzystaniem takiej platformy będzie możliwe rozszerzenie naszej działalności – mówi Jaremba.

Platforma będzie dofinansowana z pomocą środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Nasze programy pozwalają odciążyć budżet Urzędu przy zakupach drogiego sprzętu – mówi Marek Subocz, prezes funduszu.

– Dotychczasowa współpraca z Urzędem Żeglugi Śródlądowej coraz bardziej się rozwija. Z naszych środków został zakupiony chociażby samochód elektryczny, przeznaczyliśmy na to ponad 150 tysięcy złotych. Ale wiem, że urząd wnioskował o zakup kolejnych samochodów hybrydowych typu plug-in – mówi Subocz.

Platforma będzie wyposażona w sondę, która pozwoli na badanie dna akwenów. Dane zebrane podczas pomiarów nakładane są później na mapy, które można za darmo pobrać ze strony Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

źródło: radio szczecin / fot. Wojciech Ochrymiuk

Zobacz podobne

Potrzeba więcej portów, sieci przesyłowych, rurociągów i magazynów

JS

245. dostawa gazu do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Stany ostrzegawcze na Zalewie Szczecińskim i Odrze

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie