Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Potwierdzono obecność złotych alg w rzece Pszczynka

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził obecność niewielkiej ilości złotych alg w rzece Pszczynka, powyżej zbiornika Łąka w gminie Pszczyna. Rzekę i okoliczne zbiorniki objęto już monitoringiem.

Na podstawie badań wykonanych w laboratorium GIOŚ potwierdzono obecność złotej algi w ilości 4400 os/l. Wyniki dotyczą punktu na rzece Pszczynka, powyżej zbiornika Łąka niedaleko Pszczyny.

Znając wyniki GIOŚ polecił ponowne badania pod kątem bieżącej analizy sytuacji na rzece Pszczynka. Badania te potwierdziły jeszcze raz obecność złotej algi, jednak tym razem w ilości 600 osobników na litr. Polecono również zwiększenie nadzoru i bieżące monitorowanie rzeki.

Raport z badań przesłano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, wojewody śląskiego oraz do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Poinformowano również wszystkie służby celem podjęcia możliwych działań w ramach posiadanych kompetencji.

Rutynowe badanie rzeki na zlecenie Centralnego Laboratorium Badawczego, wykonane zostało przez Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska (RWMŚ) GIOŚ w Katowicach. To wtedy okazało się, że w rzece przekroczono normy związane m.in. z niskim poziomem tlenu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował o wynikach tych badań.

Następnie śląscy inspektorzy przeprowadzili rozpoznanie w terenie pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń rzeki oraz śnięcia ryb. Inspektorzy nie znaleźli w rzece martwych ryb. Nie odnotowano także zanieczyszczeń wody. Dlatego zlecono pobranie prób pracownikom Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ i wykryto złote algi.

źrodło: PAP / fot. GIOŚ

Zobacz podobne

Japonia/ Znaleziono ciała 10 osób ze statku wycieczkowego, który zatonął w sobotę

BS

Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje poznańskie zakłady H. Cegielskiego

PL

Wiceminister MON: nie będzie bezpiecznego Bałtyku, jeśli nie będzie bezpiecznej północy

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie