Polski Portal Morski
Aktualności

Dzięki umowie zbożowej ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy 33 mln ton zbóż

Dzięki umowie zbożowej – od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać – ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż – wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia.

Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu. Umowa została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. Porozumienie było już kilkakrotnie przedłużane; po ostatnim takim przedłużeniu terminem wygaśnięcia umowy był 17 lipca.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w poniedziałek, że nadal „wierzy, że Władimir Putin chce kontynuacji umowy zbożowej”.

Zboże przewiezione z Ukrainy utworzonym umową korytarzem morskim trafiło do Europy (40 proc.), Azji (30 proc.), Turcji (13 proc.), Afryki (12 proc.) oraz na Bliski Wschód (5 proc.) – wskazuje Anatolia.

Pierwszy statek – płynący pod banderą Sierra Leone – wypłynął z portu w Odessie w sierpniu 2022 roku i przetransportował do Libanu 26 tys. ton kukurydzy. W niedzielę, również z Odessy, wypłynął w ramach umowy ostatni statek.

Agencja Anatolia przypomina, że tureckie władze regularnie angażowały się w wysiłki mające podtrzymać obowiązywanie umowy zbożowej. W ostatnim czasie prezydent Erdogan przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentami Rosji i Ukrainy; w prace w tym zakresie włączone było również ministerstwo obrony Turcji. 

Źródło: PAP Fot.: Getty Images, bfk92

Zobacz podobne

Tor wodny Szczecin – Świnoujście. Kończy się odbudowa stawy

KM

Komisja Europejska chce wstrzymania połowów węgorza na pół roku

KM

Spór o Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę; sankcje wciąż mogą zatrzymać projekt

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie