Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Rząd planuje przyspieszyć inwestycje na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego

Racjonalne wykorzystanie potencjału gospodarczego oraz skrócenie czasu przygotowywania inwestycji na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego – przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia rządu w tej sprawie.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego. Przygotowany on został przez resort infrastruktury.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu wyjaśniono, że w ostatnich latach obserwowana jest „intensyfikacja procesów gospodarowania w polskich obszarach morskich”. Podkreślono, że stanowi to przesłankę do kompleksowego uregulowania procesów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, w tym morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego m.in. „sygnalizuje zapotrzebowanie na przestrzeń dla różnych form prowadzenia działalności lub zachowania w stanie naturalnym poszczególnych obszarów akwenu oraz określa obszary i warunki ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, uprawiania rybołówstwa i akwakultury, poszukiwania, rozpoznawania kopalin oraz wydobywania kopalin ze złóż”.

Jak wskazano w OSR, przyjęcie planu ma uprościć i skrócić czas ubiegania się o pozwolenie wznoszenia lub wykorzystania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń na morskich wodach wewnętrznych, poprzez przekazanie kompetencji ze szczebla ministerialnego do dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Ponadto projekt wskazuje akweny, na których warto lokować takie „sposoby zagospodarowania morskich wód wewnętrznych, których jednoczesne występowanie przynosi m.in. korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne”.

„Przewiduje się, że po przyjęciu planu nastąpi poprawa warunków dla inwestowania poprzez skrócenie czasu przygotowania inwestycji do uruchomienia. W przypadku działalności gospodarczej wymagającej pozwolenia, lokalizacji lub zgody administracyjnej. Plan będzie miał istotne pozytywne znaczenie” – podano w OSR.

Wskazano też, że „plan może mieć istotny wpływ na wzrost gospodarczy gmin leżących nad Zalewem Szczecińskim, jeśli skutki jego wdrożenia będą prowadzić do nowych inwestycji, a jednocześnie uchroni środowisko przed zbyt intensywnym i nieuzasadnionym ekonomicznie wykorzystaniem przestrzeni”. 

Źródło: PAP Fot.: Urząd Morski w Szczecinie

Zobacz podobne

Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu zaprasza na obchody Dni Marynarzy Rzecznych

AB

Praktyki podchorążych AMW na ORP Wodnik

BS

USA/Medal za Ofiarność i Odwagę dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej łodzi

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie