Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polska jest niezależna energetycznie od Rosji

Dzisiaj Polska jest niezależna energetycznie od Rosji. Mogliśmy to osiągnąć właśnie dzięki temu, że prezydent Lech Kaczyński zainicjował budowę gazoportu w Świnoujściu, a rząd Jarosława Kaczyńskiego, można powiedzieć „rzutem na taśmę” w ostatnich miesiącach swojego funkcjonowania w 2007 r. przeznaczył duże pieniądze na rozpoczęcie tej budowy, tej inwestycji – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin w czwartek w TVP Info. 

Sasin podkreślił, że Polskę nie wiążą obecnie „żadne umowy z Gazpromem i z Rosją”.

Jak mówił minister aktywów państwowych, Donald Tusk będąc premierem „robił wszystko, żeby opóźnić powstanie gazoportu, tak aby on nie zafunkcjonował w tej najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości, żeby nie był żadną alternatywą dla dostaw z Rosji”. – Działał tutaj w interesie Rosji, a nie w interesie Polski – dodał.

Jak dodał szef MAP, „Tusk wolał współpracować z Rosjanami, Tusk wolał układać się z Rosjanami przeciwko swojemu prezydentowi, swojego państwa, Polski, niż współpracować z prezydentem”.

– Nie było żadnej współpracy pomiędzy Donaldem Tuskiem a prezydentem Lechem Kaczyńskim. I to nie dlatego, że nie chciał tego prezydent Lech Kaczyński. Prezydent Lech Kaczyński niezależnie od tego, że sercem był po drugiej stronie politycznej barykady, serem był zawsze z PiS, to jednak rozumiał, że jako prezydent RP musi współpracować z każdym rządem. Również z rządem Donalda Tuska. I wiele gestów w tym kierunku wykonywał. Ale zawsze ta wyciągnięta ręka była odtrącana – powiedział Sasin.

Bezpieczeństwo energetyczne

Jak dodał, prezydent Lech Kaczyński „bardzo mocno stawiał na bezpieczeństwo energetyczne Polski, bardzo mocno stawiał na naszą polską niezależność”.

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku. Powstanie Terminalu LNG pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r. Budowa terminalu została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski. Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 6,2 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. 

źródło: polskieradio24.pl

Zobacz podobne

Nowy statek w Chipolbrok

KM

Szwedzka prokuratura: wciąż nie wiemy, kto stoi za sabotażem Nord Stream

KM

GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie