Polski Portal Morski
Aktualności

System obrony przeciwminowej „Głuptak” zostanie zamontowany na budowanych niszczycielach

Trzy niszczyciele min typu „Kormoran II”, czyli przyszłe ORP Jaskółka, Rybitwa i Czajka, które zamówiło MON, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie „Głuptak” – poinformowała gdańska uczelnia techniczna.

Politechnika Gdańska w przesłanym komunikacie przekazała, że podpisała umowę na wyposażenie w system obrony przeciwminowej trzech budowanych okrętów. Trzy systemy OPM Głuptak trafią na niszczyciele min typu „Kormoran II”: ORP Jaskółka, Rybitwa i Czajka (we wtorek położono stępkę pod budowę „Jaskółki”, a cięcie blach „Rybitwy” ma nastąpić jeszcze w tym roku).

Przeznaczeniem systemu OPM „Głuptak” jest identyfikacja i neutralizacja obiektów niebezpiecznych znajdujących się w zbiornikach wodnych, w tym zarówno spoczywających na dnie, jak również zagrzebanych w mule czy ukrytych za przeszkodami terenowymi. Głuptak może operować na głębokości od 5 do 200 m. Dla zwiększenia zasięgu jego działań, można go zainstalować na zdalnie kierowanym pojeździe podwodnym Morświn – również skonstruowanym na Politechnice Gdańskiej.

Uczelnia wyjaśniła, że system obrony przeciwminowej OPM „Głuptak” do swoich działań wykorzystuje nieduży i zdalnie sterowany pojazd o długości ok. 1,5 m i kształcie przypominającym torpedę. Napędzany jest niewielkimi śrubami, poruszanymi przez silniki elektryczne, służy do przenoszenia ładunku wybuchowego, który niszczy minę morską. W związku z tym, że jest pojazdem typu „one shot” w czasie takiej operacji pojazd również ulega zniszczeniu. W ukompletowaniu systemu znajdują się również pojazdy ćwiczebne, które można wykorzystywać do szkolenia użytkowników. Niemniej w każdej chwili poprzez zamianę makiety gabarytowo-masowej (makieta ładunku niszczącego) na ładunek niszczący bojowy pojazd w wersji ćwiczebnej może stać się pojazdem w wersji bojowej.

Prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji PG prof. Janusz Nieznański, cytowany w komunikacie wyjaśnił, że pojazdy, jak i całe systemy OPM Głuptak, są opracowywane i budowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa i dostarczane Marynarce Wojennej RP przez Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej już od dekady. „Znajdują się na wyposażeniu pierwszych trzech okrętów tego typu. Jesteśmy dumni, że konstrukcje i technologie opracowywane na naszej uczelni cieszą się uznaniem polskich sił zbrojnych. Zamierzamy dołożyć starań, żeby cały czas je ulepszać i rozwijać” – zapewnił.

Uczelnia podała, że w wersji mobilnej systemy OPM „Głuptak” użytkowane są przez 12. Woliński Dywizjon Trałowców w Świnoujściu (na okrętach proj. 207P). Aktualnie jeden system zainstalowany na ORP „Hańcza” przebywa na półrocznej misji w Stałym Zespole Okrętów Przeciwminowych NATO – Grupa 1.

„To debiut tego systemu, będącego na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP, na arenie międzynarodowej. A kolejne zamówienie to z kolei dowód zaufania, jakim resort obrony narodowej obdarza Politechnikę Gdańską” – zaznaczył cytowany prof. Nieznański.

Na nowych jednostkach systemy z PG zostaną zintegrowane z opracowanym w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) i montowanym na „Kormoranach II” Systemem Zarządzania Walką SCOT.

Prezes OBR CTM Marcin Wiśniewski, cytowany w komunikacie, stwierdził, że współpraca pomiędzy jego ośrodkiem a gdańską uczelnią techniczną trwa od dawna i dotyczy różnych obszarów tematycznych. „Zarówno pojazd +Głuptak+, opracowany na uczelni, jak i jego integracja z systemem SCOT, zostały zaprojektowane i przygotowane przez absolwentów polskich uczelni. Dla mnie, także jako absolwenta Politechniki Gdańskiej, to bardzo ważne, aby tworzyć w naszym kraju przyjazne dla młodych i zdolnych inżynierów i konstruktorów środowisko pracy” – zaznaczył.

W czerwcu ub.r. szef MON podpisał umowę na dostawę 3 kolejnych niszczycieli min projektu 258, które zasilą 12. Dywizjon Trałowców w Świnoujściu, wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.

Wartość umowy to ok. 2,5 mld zł brutto, a okręty, które trafią do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, zostaną dostarczone w latach 2026-2027.

Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran oraz seryjnymi jednostkami ORP Albatros i ORP Mewa, służącymi już w gdyńskim 13. Dywizjonie Trałowców, kolejne okręty będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Źródło PAP fot. Politechnika Gdańska

Zobacz podobne

610 mln euro na morską farmę wiatrową Orlenu. Europejski Bank Inwestycyjny dokłada się do budżetu

JS

Świnoujście domaga się audytu portu kontenerowego

KM

MON: Okręty podwodne typu Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzania i wynurzania

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie