Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko Turystyka

Wody Polskie dołączają do projektu Blue Valley

W poniedziałek, 7 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Wód Polskich z marszałkami województw podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w sprawie projektu „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Idea zakłada budowę trasy rowerowej wzdłuż brzegu Wisły i Sanu wraz z infrastrukturą rekreacyjną. Głównym założeniem „Blue Valley” jest rozwój turystyczny regionu. Projekt będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W spotkaniu wzięli udział Prezes Wód Polskich – Krzysztof Woś, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik oraz przedstawiciele urzędów marszałkowskich. Spotkanie było poświęcone wypracowaniu wspólnego porozumienia dla realizacji projektu Blue Valley w przyszłości.

Projekt „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem” zakłada współpracę Wód Polskich i samorządów województw podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego przy budowie dróg rowerowych o nawierzchni bitumicznej na wałach przeciwpowodziowych rzeki Wisły i jej dorzeczy. To nawet 600 km nowych ścieżek rowerowych wraz z budową Miejsc Obsługi Rowerzystów, czyli infrastruktury rekreacyjnej pozwalającej na odpoczynek, schronienie się przed deszczem oraz uzyskanie informacji o atrakcjach w najbliższej okolicy.

Współpraca Wód Polskich i samorządów pozwoli na szybsze i sprawniejsze procedowanie realizacji projektu, a więc modernizację wałów przeciwpowodziowych i budowę tras rowerowych, dzięki czemu w ramach efektu synergii zwiększona zostanie ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców, jak i potencjał turystyczny regionu. Stworzenie sieciowego produktu turystycznego w oparciu o rzekę Wisłę i jej dorzecza pozwoli wzmocnić rolę zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym oraz wypromować walory środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów.

Liderem projektu jest Województwo Podkarpackie, partnerami Województwo Lubelskie, Województwo Świętokrzyskie i Województwo Mazowieckie, a partnerami lokalnymi około 70 samorządów. Nabory wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021 – 2027 ruszają już w przyszłym roku.

źródło: Wody Polskie / fot. envato

Zobacz podobne

Z Litwinami o wspólnych projektach transportowych

BS

Urtica wypływa na Tall Ships Races

JK

Szczecin/ Morskie Centrum Nauki uruchamia pracowanie edukacyjne

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie