Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Warmińsko-mazurskie/ Kanał Śniardwy-Roś zostanie udrożniony

Do końca listopada potrwa udrażnianie Kanału Śniardwy-Roś oraz przebudowa jazu w Kwiku na Mazurach – zapowiedziały Wody Polskie. Koszt prac wyniesie ponad 3 mln zł.

Prace zaplanowano na kanale, który łączy jezioro Śniardwy i Roś poprzez jeziora Białoławka i Kocioł. Ma on blisko 5,5 km długości i średnią szerokość 10-15 m. Jest tzw. kanałem ulgi, czyli odprowadzającym nadmiar wód opadowych z systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Jest wykorzystywany turystycznie przez mniejsze jednostki rekreacyjne, tj. łodzie czy kajaki.

„Obecny stan kanału jest niezadowalający; światło kanału jest ograniczone poprzez występujące wypłycenia i nadmiernie rozwiniętą roślinność” – poinformowała rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz.

W dodatku w kanale występują tzw. przetamowania powstałe wskutek wywrócenia się do wody nadbrzeżnych drzew. „Brakuje także infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi małych jednostek rekreacyjnych w pobliżu budowli hydrotechnicznych – jazu w Kwiku i progu Białoławka” – wskazała rzeczniczka.

Wykonanie zaplanowanych prac zwiększy możliwości spływu wód, w szczególności wezbrań wiosennych z obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Poprawi bezpieczeństwo użytkowników sprzętów pływających używanych do uprawiania sportu i rekreacji na kanale. Ponadto zostanie również wyremontowany odcinek tzw. ubezpieczenia brzegowego przy jazie Kwik wraz z pomostami dla łodzi strażniczych.

Wartość przedsięwzięcia wyniesie ponad 3 mln złotych, a zakończenie prac zaplanowano na koniec listopada.

To kolejna w ostatnim czasie inwestycja na kanałach łączących mazurskie jeziora. W minionym tygodniu Wody Polskie informowały o oficjalnym oddaniu do użytku wyremontowanych Kanałów Szymońskiego i Węgorzewskiego oraz zakończonych pracach remontowych na Węgorapie.

Jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku śluza i jaz Karwik na Kanale Jeglińskim, śluza Guzianka I w Rucianem-Nidzie, a także Kanał Łuczański w Giżycku. Zakończą się również prace budowlane zaplecza technicznego Wód Polskich do obsługi szlaków żeglugowych w Giżycku i Mikołajkach.

Źródło/ PAP/ Fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Wkrótce przekazanie holownika H2 MIESZKO

Autor

USA/ Departament Stanu: Konsultowaliśmy się z Polską i Ukrainą ws. Nord Stream 2

BS

Umowa na przebudowę Nabrzeża Indyjskiego w Porcie Gdynia podpisana

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie