Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Symboliczne palenie blach w Gdyni. Trzy nowe fregaty to kolejny etap wzmacniania Marynarki Wojennej

– Jesteśmy świadkami kolejnego etapu wzmacniania polskiej Marynarki Wojennej. Trzy fregaty będą stanowiły dla niej nową jakość – podkreślił w Gdyni minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Palenie blach na pierwszą z trzech fregat Miecznik symbolicznie rozpoczyna dziś proces ich budowy. Na uroczystości w Gdyni obecny jest m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r.

– Trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej marynarce wojennej. Będą silnie uzbrojone, zarówno jeśli chodzi o broń ofensywną, jak i broń przeciwlotniczą – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Budowa kadłuba rozpoczęła się rano w gdyńskiej stoczni od symbolicznego cięcia blach pod przyszłą konstrukcję. Kolejnym etapem realizacji programu Miecznik będzie pierwsza stępka pod kadłubem. To – jak zapowiadają przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej – powinno wydarzyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

„Mieczniki” dla Marynarki Wojennej powstaną w Stoczni Wojennej należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przy kontrakcie współpracują również inne firmy, w tym Babcock, MBDA i Thales oraz Remontowa Shipbuilding.

Program Miecznik to jeden z największych kontraktów w historii polskiego przemysłu stoczniowego. Wielozadaniowe okręty będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Dzięki nim Marynarka Wojenne uzyska nowe możliwości, jeśli chodzi o realizację szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z NATO.

źródło: polskieradio24.pl / fot. MON

Zobacz podobne

Niezwykły wiek: Kołobrzeg 1839-1939

KM

Światowy rekord w locie nad Atlantykiem

PL

Czy Niemcy są zazdrośni o rozbudowę portu w Świnoujściu?

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie