Polski Portal Morski
Aktualności

Drugie miejsce „Daru Młodzieży” po pierwszym etapie The Tall Ship Races Magellan – Elcano

Regaty Magellan – Elcano to specjalna edycja The Tall Ship Races, które odbywają się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata – wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano. Jednak, ze względu na pandemię koronawirusa impreza nie mogła się odbyć w 2021 roku. Trasa podzielona została na dwa etapy: Falmouth – A Coruna i Lizbona – Kadyks. Za jednostkami uczestniczącymi w regatach pierwszy etap, liczący ok. 400 mil morskich.

Zajęliśmy drugie miejsce, za nami prawie 3 doby wyścigu, na mecie minimalnie wyprzedził nas Fryderyk Chopin. Słaby wiatr (3-4 węzły) nie był naszym sprzymierzeńcem i tylko momentami powiało silniej. W załodze debiutanci – 116 studentów po pierwszym roku Wydziału Nawigacji, dla nich to pierwszy raz na morzu. Spisują się bardzo dobrze, najważniejsze, że są chętni do pracy i nauki – mówi komendant Rafał Szymański.

Z A Coruna jednostki uczestniczące w regatach skierują się do Lizbony, skąd 3 września wystartują do II etapu regat Magellan – Elcano. Żaglowce do pokonania będą miały ok. 200 mil na trasie Lizbona – Kadyks. Zakończenie regat zaplanowano 7 września. Z Portugalii, po zmianie praktykantów, „Dar Młodzieży” obierze kurs na Wyspy Zielonego Przylądka i dalej w kierunku równoleżnika zero, gdzie Biała Fregata upamiętni 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą – żaglowiec „Lwów”, szkolny statek UMG w latach 1921-1930. 

Źródło UMG

Zobacz podobne

Dwa metanowce w tym roku dołączą do floty Grupy Orlen

AB

W bazie PERN w Dębogórzu przeładowano 3 mln m sześc. oleju napędowego

AB

Port Gdańsk na największych targach wycieczkowych świata

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie