Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Pierwsze bunkrowanie w PŻM biopaliwem

Przed tygodniem na redzie szwedzkiego portu Goeteborg odbyło się pierwsze w historii Polskiej Żeglugi Morskiej bunkrowanie statku biopaliwem. Surowiec typu B23 dostarczyła duńska firma paliwowa Bunker One a zabunkrowano je na masowiec m/s „Podlasie”. 

Biopaliwa to przyszłość żeglugi w dobie coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących redukcji emisji CO2. W związku z faktem, że produkowane są one zazwyczaj z surowców pochodzenia rolniczego lub miejskich odpadków, zastępujących surowce pochodzenia kopalnego, to ich całkowity ślad węglowy w całym cyklu od źródła do zużycia  (well-to wake) ograniczony jest o ok. 26 proc. 

Duńska firma Bunker One to spółka, która od ubiegłego roku proponuje armatorom paliwa z surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, z miejscem odbioru w rejonie Cieśnin Duńskich lub Goeteborga. Wśród ostatnich klientów, oprócz masowca m/s „Podlasie”, znalazł się również luksusowy niemiecki wycieczkowiec „Mein Schiff 4”. O ile jednak polski statek załadował paliwo bezpośrednio z bunkierki, to w przypadku cruisera odbywało się to w porcie Aarhus z cystern drogowych. 

Fot.: BunkerOne

Zobacz podobne

Stocznia na dwóch barkach

KM

ARP: w grudniu 2022 wyciszenie na międzynarodowym rynku węgla

JK

Wiceszef MKiŚ: Polski rząd nie będzie podejmował działań korzystnych dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie