Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Historia Inne

Morze Północne pełne wraków- tajemnica polskiego Okrętu „Orzeł” nadal niewyjaśniona

„Santi. Odnaleźć Orła” – to nazwa, która stała się synonimem wytrwałości, pasji i nieustępliwości. To już dziesiąta wyprawa przeprowadzona przez zespół badaczy, którzy od lat dążą do odnalezienia śladów okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, symbolu polskiego bohaterstwa i walki podczas II wojny światowej.

Przez siedem dni ekipa przemierzała Morze Północne, przepływając 2200 km i badając 149 potencjalnych pozycji, gdzie mogłyby znajdować się szczątki ORP „Orzeł”.

Badacze oparli swoje wysiłki na różnorodnych źródłach informacji, w tym na danych dostarczonych przez rybaków, poszukiwaczy skarbów morskich, muzealników oraz biura hydrograficzne. Wspierani nowoczesnymi technologiami, jak wielowiązkowa echosonda, odkryli wiele ciekawych obiektów na dnie morza.  Jednak wrak okrętu, którego szukano najbardziej, wciąż pozostaje nieodkryty.

Wyprawa rozpoczęła się 21 sierpnia, kiedy statek wypłynął z holenderskiego portu Ijmuiden. Dla uczestników było to nie tylko podróż ku nieznanej, ale przede wszystkim wyraz ich oddania i wiary w to, że docelowe odkrycie jest w zasięgu ręki. W dniu 27 sierpnia, po tygodniu intensywnych poszukiwań, ekipa powróciła do portu.

Ekipa „Santi. Odnaleźć Orła” nie zamierza poddawać się. Ich determinacja, pasja i dążenie do rozwikłania zagadki „Orła” są jak fala, która napiera na brzeg historii, gotowa odsłonić to, co skrywają morskie głębiny. Pomimo niepowodzeń, ich wysiłki przynoszą również odkrycia, które poszerzają naszą wiedzę o morskich tajemnicach.

fot. Santi odnaleźć Orła, FB

Zobacz podobne

Akademia Morska w Szczecinie uzyskała uprawnienia do przeprowadzania egzaminów z języka polskiego jako obcego.

BS

Stocznia Remontowa Shipbuilding wyróżniona statuetką „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

AB

Norwegia/ Wojsko domaga się zwiększenia nakładów na obronność z powodu zagrożenia ze strony Rosji

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie