Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Polska staje się poważnym graczem portowym. Niemcy wściekli

Kolejny raz niemieckie media podejmują wspólne i spójne działania informacyjne wymierzone w polski projekt inwestycyjny. Tym razem presja dotyczy Świnoujścia i ma prowadzić do porzucenia przez RP budowy portu kontenerowego – napisał w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

Żaryn we wpisie na Twitterze zwrócił w poniedziałek uwagę, że media niemieckie publikują artykuły, które tłumaczą czytelnikom, że port w Świnoujściu to zagrożenie dla środowiska oraz branży turystycznej w Niemczech. W związku z tym niemieckie władze lokalne szykują kroki prawne przeciwko Polsce. Ich celem jest zablokowanie inwestycji.

„W tekstach publikowane są argumenty przeciwko budowie, które roztaczają wizję upadku turystyki i zniszczenie środowiska w okolicach Świnoujścia. W narracje strony niemieckiej włączają się aktywiści, lokalni urzędnicy i politycy – napisał Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem działania niemieckich mediów – podejmowane w jednym czasie – wyglądają jak kolejna skoordynowana kampania nacisku na władze RP w sprawie, która dotyczy potencjalnej konkurencji dla niemieckich interesów.

„Budowa terminala w Świnoujściu może zagrozić pozycji m.in. portu w Hamburgu. W interesie Niemiec jest atakowanie polskiej inicjatywy, bowiem jej powodzenie będzie skutkowało zagrożeniem dla niemieckich interesów gospodarczych” – taką motywację strony niemieckiej podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

W jego opinii w ostatnim czasie niemieckie media i urzędnicy podejmują podobne działania informacyjno-prawne przy okazji inwestycji na Odrze.

„Podejmowane przez podmioty rynku niemieckiego działania również skutkują presją, by rząd RP zatrzymał modernizację koryta Odry” – dodał Żaryn.

Źródło: PAP Fot.: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Certyfikacja Morskich Farm Wiatrowych

BS

Jarosławiec, czyli „polski Dubaj”. To największa taka plaża w Europie

KM

Już niedługo rozpocznie się sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie