Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polska miała rację od lat ostrzegając przed rosyjskim szantażem gazowym

Jak zauważył prof. Jeffrey Sonnenfeld z Yale School of Management, gość specjalny XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Polsce udało się to, czego wciąż nie potrafią osiągnąć inne kraje Europy, to znaczy całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. „To efekt olbrzymich inwestycji infrastrukturalnych zrealizowanych w ostatnich latach” — mówił podczas wykładu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM.

Profesor Jeffrey Sonnenfeld to postać nietuzinkowa, o czym przypomniał podczas laudacji poprzedzającej jego wykład Marcin Chludziński, prezes zarządu GAZ-SYSTEM.

„Docenić należy przede wszystkim jego odwagę naukową i ciągłe dążenie do prawdy, często niewygodnej. Profesor opublikował między innymi listę globalnych firm, które wciąż prowadzą interesy w Rosji pomimo swych wcześniejszych deklaracji wycofania się z objętego sankcjami rynku. Otwarcie przyznaje też, że krytykowanie przez Zachód asertywnej postawy Polski wobec projektów uzależniających UE od Rosji, jak Nord Stream, było poważnym błędem” – mówił Marcin Chludziński.

Prezes GAZ-SYSTEM podkreślał, że proces całkowitego odchodzenia od rosyjskich surowców, a tym samym ryzyka szantażu ze strony Kremla, sięga czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Z kolei od 2017 roku ruszyły w końcu największe inwestycje infrastrukturalne, stanowiące obecnie fundament bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego naszego regionu.

„Nasza spółka odpowiada za połączenia pomiędzy poszczególnymi krajami, jak również niezakłócony przesył gazu do Polski m.in. za pomocą Baltic Pipe czy Terminala LNG w Świnoujściu. Ciągle pracujemy nad maksymalną dywersyfikacją dostaw gazu do naszego kraju, czego przykładem jest nasz sztandarowy projekt, czyli terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej” – dodał prezes GAZ-SYSTEM.

Gość specjalny, zgodnie z zapowiedzią, podczas swego wykładu i dialogu z publicznością nie unikał trudnych tematów, ani formułowania wyrazistych opinii.

„Jeszcze dwa lata temu czołowi analitycy energetyczni na Zachodzie mówili, że Polska jest zbyt zaściankowa, zbyt prowincjonalna, że panuje u nich antyrosyjska fobia. Doradzali, by Wasze władze zaufały Putinowi, rezygnując z realizacji ambitnych inwestycji w infrastrukturę gazową. Wykazaliście się jednak daleko posuniętą dalekowzrocznością, a dziś, w przeciwieństwie do chociażby Czech czy Austrii, cieszycie się pełną gazową niezależnością od Kremla” – wyjaśniał prof. Sonnenfeld.

Naukowiec dodał, że warto kontynuować sankcje nałożone na Rosję przez demokratyczny świat, ponieważ zdają one egzamin, a gospodarka tego kraju przeżywa poważne perturbacje.

„Putin groził, a ekonomiści, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i zachodnie media nie wierzyły, że Rosja jest w stanie z dnia na dzień zakręcić Europie kurki z gazem i sprzedawać gaz do Indii, czy Chin. Niestety okazało się to prawdą, a kraje europejskie zostały pozbawione dostępu do gazu, z gospodarką uzależnioną od dostaw rosyjskiego surowca. Ta sytuacja zaistniała, ponieważ Europa zachodnia nie dysponuje tym, w co tak intensywnie inwestuje Polska, czyli siecią rurociągów oraz wiarygodnością na arenie międzynarodowej, konieczną do utrzymywania kontaktów biznesowych” – powiedział amerykański badacz.

W Karpaczu trwa XXII Forum Ekonomiczne — przez trzy dni tysiące ekspertów, naukowców, polityków i samorządowców dyskutuje o najważniejszych szansach i wyzwaniach stojących przed polską oraz europejską gospodarką.

Źródło/PAP/fot.gazsystem.pl

Zobacz podobne

IMGW ostrzega przed wzrostem stanu wód w rzekach

MZ

Wody Polskie NIE podwyższają cen za wodę i ścieki

KM

Port Gdańsk zdobywa podium na Bałtyku

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie