Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej odbyły się uroczystości pogrzebowe jej obrońców. Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego spoczną szczątki westerplatczyków, odnalezione podczas prac archeologicznych, prowadzonych na terenie półwyspu.

W uroczystości pogrzebowej wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także zaproszeni goście, w tym rodziny obrońców polskiej placówki. Oprawę zapewniła Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9:00 od mszy w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie dzień wcześniej odbyło się wystawienie trumien na widok publiczny. Następnie odbył się przejazd kolumny wojskowej na Westerplatte, gdzie o 11:30 rozpoczęły się główne uroczystości.

– Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu, uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci. Dla nas wszystkich jest także symbolem wielkiego bohaterstwa – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

– Ta ważna chwila stanowi o upamiętnieniu czynu żołnierzy Wojska Polskiego, bohaterów, którzy oddali swe życie za wolną Polskę. Długo czekali na ten pogrzeb, długo czekali na to, aby byli odprowadzeni na miejsce swojego spoczynku. Przyszedł ten czas i dziś uczestniczymy w tej jakże ważnej uroczystości. Ważnej dla naszej tożsamości narodowej i kształtowania postaw dzisiejszych żołnierzy WP. – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Źródło/fot.: PAP

Zobacz podobne

Inauguracja działalności międzynarodowego Collegium Intermarium

MZ

Finał Regat Bałtyckich w Szczecinie. Startują „Żagle 2021”

JJ

Rekordowe przeładunki zbóż w Porcie Gdynia na poziomie 3,3 mln ton w I półroczu 2023

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie