Polski Portal Morski
Aktualności

Włochy/ Minister: musimy konfiskować łodzie mafii przemytniczych

„Na Lampedusie zrobiliśmy wszystko, co było możliwe; nie negujemy konieczności ratowania ludzi na morzu, ale problem polega na tym, że nie wolno nam wypuszczać statków i łodzi, musimy je konfiskować mafii przemytników” – powiedział w czwartek minister ds. obrony cywilnej Nello Musumeci na marginesie pierwszego forum zasobów morskich w Trieście.

„Włochy pozostały w samotności pełnej hipokrytów. Mówię o kontekście europejskim, ponieważ w trudnych czasach wszyscy odwracają się w drugą stronę” – powiedział Musumeci cytowany przez agencję informacyjną Ansa.

Nawiązał do decyzji Francji i Niemiec, które we wtorek zamknęły granice dla emigrantów z Włoch. Wtorek był dniem, w którym na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło najwięcej imigrantów – 5112 na 110 łodziach; utonęło też pięciomiesięczne dziecko.

W związku z sytuacją na Lampedusie Francja wprowadziła drastyczne kontrole na granicy z Włochami, a Niemcy „do odwołania” wstrzymały procedurę „dobrowolnej solidarności”, czyli przyjmowania imigrantów z Italii.

„Mam nadzieję, że Europa w końcu zrozumie, że trzeba się zająć zjawiskiem nielegalnej imigracji” – dodał.

Musumeci podkreślił, że choć Italia potrzebuje setek tysięcy pracowników, to muszą oni przybywać legalnie, w ramach określonych z góry kwot między państwami.

Dodał, że Sycylia, w tym Lampedusa, „będąc pierwszym lądem UE na Morzu Śródziemnym, najbardziej cierpi z powodu tego dramatu, który naraża (na problemy) nie tylko struktury państwa, ale także społeczności lokalne”.

Dla Włoch rok 2023 będzie prawdopodobnie rokiem największej liczby migrantów przybywających drogą morską od 2017 roku. Od początku roku przypłynęło ich 118 436 w porównaniu z 64 529 w tym samym okresie 2022 roku i 41 188 w 2021 roku.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Kanada chce pomóc Europie z dostawami gazu LNG, problemem infrastruktura

KM

Energinet: od poniedziałku przepływ gazu Baltic Pipe czasowo wstrzymany za względów technicznych

BS

Pozostałości antycznej drogi odkryto pod laguną w Wenecji

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie