Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne Żegluga

Ostatni rejs „Daru Pomorza”

15 września 2023 roku przypada wyjątkowa rocznica – 42 lata temu, 15 września 1981 roku „Dar Pomorza” wyruszył w swój w swój ostatni rejs. Trasa prowadziła z Gdyni do Finlandii. Jednostka, pełna historii i duma Pomorza, wzięła udział w wielu niezapomnianych podróżach przez morza i oceany. W czasie wieloletniej służby „Dar Pomorza” odbył 102 rejsy szkolne i przebył ponad pół miliona mil morskich. 


W roku 1929 Pomorski Komitet Floty Narodowej podjął decyzję o zakupie statku. Środki na ten cel pochodziły z datków pieniężnych przekazanych przez społeczeństwo. Nowy nabytek miał zastąpić wysłużony „Lwów”.

Początkowo żaglowiec nazywał się „Pomorze”, jednak później zmieniono ją na bardziej wymowną – „Dar Pomorza”. Ta nazwa niosła ze sobą nie tylko dumę związaną z regionem, ale również podkreślała rolę statku jako daru dla narodu.

Pierwszym kapitanem jednostki był Konstanty Maciejewicz, a na przestrzeni lat wielu innych wybitnych oficerów pełniło tę funkcję. Ostatnim kapitanem „Daru Pomorza” był Tadeusz Olechnowicz.

Niestety, jak to w życiu bywa, nadszedł czas na zakończenie kariery „Daru Pomorza”. Oficjalnie jednostkę wycofano ze służby 4 lipca 1982 roku, a już 27 maja 1983 roku na pokładzie żaglowca otwarto muzeum. To było wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło zachować jego dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. „Dar Pomorza” przestał być tylko statkiem – stał się pomnikiem historii i kultury morskiej Polski.

Jednak choć „Daru Pomorza” nie ma już na aktywnej służbie, jego duch wciąż żyje w sercach wielu ludzi. Jego symbolicznym następcą stał się „Dar Młodzieży”, który kontynuuje tradycję żeglowania i edukacji morskiej młodzieży. Dzięki „Darowi Młodzieży” dziedzictwo „Daru Pomorza” nie jest zapomniane, a jego historia trwa nadal.

W rocznicę ostatniego rejsu „Daru Pomorza” warto spojrzeć wstecz i docenić ogromny wkład tego żaglowca w rozwijanie pasji żeglarstwa i promowanie Polski na świecie. To piękne wydarzenie jest przypomnieniem, że nasze korzenie morskie są głęboko zakorzenione i wciąż stanowią część naszej tożsamości narodowej. Niech duma z „Daru Pomorza” i jego dziedzictwo nadal inspirują i jednoczą kolejne pokolenia morskich entuzjastów.

źródło: Polska-Morska / fot. Domena publiczna, wikimedia.org

Zobacz podobne

Statek Hidden Gem przybywa do Rotterdamu, gdzie zostanie przerobiony na jednostkę do wydobywania konkrecji polimetalicznych dla spółki The Metals Company

BS

Otwarcie kąpielisk w Gdyni

BS

Już wkrótce Regaty o Puchar „Magnolii” na Zalewie Szczecińskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie