Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne Żegluga

Ostatni rejs „Daru Pomorza”

15 września 2023 roku przypada wyjątkowa rocznica – 42 lata temu, 15 września 1981 roku „Dar Pomorza” wyruszył w swój w swój ostatni rejs. Trasa prowadziła z Gdyni do Finlandii. Jednostka, pełna historii i duma Pomorza, wzięła udział w wielu niezapomnianych podróżach przez morza i oceany. W czasie wieloletniej służby „Dar Pomorza” odbył 102 rejsy szkolne i przebył ponad pół miliona mil morskich. 


W roku 1929 Pomorski Komitet Floty Narodowej podjął decyzję o zakupie statku. Środki na ten cel pochodziły z datków pieniężnych przekazanych przez społeczeństwo. Nowy nabytek miał zastąpić wysłużony „Lwów”.

Początkowo żaglowiec nazywał się „Pomorze”, jednak później zmieniono ją na bardziej wymowną – „Dar Pomorza”. Ta nazwa niosła ze sobą nie tylko dumę związaną z regionem, ale również podkreślała rolę statku jako daru dla narodu.

Pierwszym kapitanem jednostki był Konstanty Maciejewicz, a na przestrzeni lat wielu innych wybitnych oficerów pełniło tę funkcję. Ostatnim kapitanem „Daru Pomorza” był Tadeusz Olechnowicz.

Niestety, jak to w życiu bywa, nadszedł czas na zakończenie kariery „Daru Pomorza”. Oficjalnie jednostkę wycofano ze służby 4 lipca 1982 roku, a już 27 maja 1983 roku na pokładzie żaglowca otwarto muzeum. To było wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło zachować jego dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. „Dar Pomorza” przestał być tylko statkiem – stał się pomnikiem historii i kultury morskiej Polski.

Jednak choć „Daru Pomorza” nie ma już na aktywnej służbie, jego duch wciąż żyje w sercach wielu ludzi. Jego symbolicznym następcą stał się „Dar Młodzieży”, który kontynuuje tradycję żeglowania i edukacji morskiej młodzieży. Dzięki „Darowi Młodzieży” dziedzictwo „Daru Pomorza” nie jest zapomniane, a jego historia trwa nadal.

W rocznicę ostatniego rejsu „Daru Pomorza” warto spojrzeć wstecz i docenić ogromny wkład tego żaglowca w rozwijanie pasji żeglarstwa i promowanie Polski na świecie. To piękne wydarzenie jest przypomnieniem, że nasze korzenie morskie są głęboko zakorzenione i wciąż stanowią część naszej tożsamości narodowej. Niech duma z „Daru Pomorza” i jego dziedzictwo nadal inspirują i jednoczą kolejne pokolenia morskich entuzjastów.

źródło: Polska-Morska / fot. Domena publiczna, wikimedia.org

Zobacz podobne

Więcej ćwiczeń amerykańskich w krajach bałtyckich

BS

Średniowieczny miecz wydobyty z dna Odry podczas pogłębiania toru wodnego

Autor

Niesamowity sukces Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie w Austrii!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie